لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۲

گواتمالا و مکزیک از سفر گروهی از «یهودیان افراطی» به ایران ممانعت کردند


آرشیو
آرشیو

روزنامه اسرائيلی جروزالم پست به نقل از رسانه‌های مکزیکی گزارش داده است که مقامات مکزیک از سفر اعضای گروه یهودی «لِو طاهور» که این روزنامه آنها را یک فرقه ارتدکس افراطی «حریدی» خوانده، به ایران جلوگیری کرده‌ و آنها را به گواتمالا بازگردانده‌اند.

تایمز اسرائيل نیز می‌گوید مقامات گواتمالا مانع عبور دو اتوبوس حامل اعضای این گروه از گواتمالا به مکزیک شدند.

جروزالم پست روز دوشنبه نوشت این افراد که حدود ۳۰۰ نفر هستند از سال ۲۰۱۴ در گواتمالا اقامت داشته‌اند.

به نوشته جروزالم پست، یک پایگاه خبری «حریدی» نوشته است، این افراد در تلاش هستند که به اقلیم کردستان عراق پرواز کنند و از آنجا خود را به ایران برسانند، «به این امید که امور خود را آزادانه‌تر و بدون دخالت دولت انجام دهند.»

هفته گذشته نیز طبق گزارش این روزنامه، اعضای این گروه به دنبال پرواز از گواتمالا بودند اما مقامات امنیتی مانع آنها شدند. برخی از روزنامه‌های اسرائيلی می‌گویند مقامات اسرائيلی و آمریکایی از سفر این افراد، که شماری از آنها شهروندان آمریکایی هستند، به ایران ممانعت می‌کنند.

تایمز اسرائيل می‌نویسد اعضای لو طاهور، که یک گروه «ضد صهیونیستی» است، در سال ۲۰۱۸ برای کسب پناهندگی سیاسی در ایران اقدام کردند.

چند روز پیش نیز تصاویری از خانواده‌ای که بخشی از گروه لو طاهور است منتشر شد که گفته می‌شود در مسیر خود به ایران در فرودگاه گواتمالا متوقف شده‌‌ بودند. به نوشته بلازنیوز، برنامه آنها این بود که بعد از سفر به اقلیم کردستان عراق به ایران پرواز کنند. آنها به افسران پلیس گفتند که تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و بنابراین از ایران درخواست پناهندگی کرده‌اند.

جروزالم پست می‌نویسد که در ماه ژوئیه، نیروهای پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، و پلیس گواتمالا با حمله به یک مجتمع مربوط به اعضای لو طاهور، دست‌کم دو تن از رهبران ارشد آنها به نام‌های یوئل و شموئل وینگارتن را بازداشت کردند. این روزنامه می‌گوید بر اساس گزارش‌ها حکم بازداشت آنها در ایالات متحده به دلیل آدم ربایی و کودک آزاری صادر شده است.

جروزالم پست می‌گوید گزارش‌هایی از ازدواج اجباری کودکان و سوء استفاده های روانی و جسمی اعضای لو طاهور توسط رهبران این گروه منتشر شده است.

جروزالم پست به نقل از یک سایت خبری حریدی می‌نویسد که سه رهبر لو طاهور در حال حاضر در اقلیم کردستان عراق هستند.

XS
SM
MD
LG