لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

دیدگاه| دست ایران پشت رگبار حملات جهاد اسلامی به اسرائیل


یک تانک اسرائیلی در نزدیکی مرز این کشور با نوار غزه
یک تانک اسرائیلی در نزدیکی مرز این کشور با نوار غزه

تحلیلی از آوی ایساخاروف در وبسایت روزنامه تایمز اسرائیل

چند ساعت پس از شلیک ده ها خمپاره و راکت از غزه به جنوب اسرائیل، ارتش این کشور در حملات هوایی تلافی جویانه عمدتا شاخه نظامی «جهاد اسلامی» را هدف گرفت.

نقش جهاد اسلامی در این میان نشان می دهد که ما شاهد تلاشی از سوی ایران برای زدن جرقه یک جنگ در مرز جنوبی اسرائیل هستیم. اگر وخامت اوضاع در آینده بسیار نزدیک تحت کنترل در نیاید، این تلاش می تواند نتیجه بدهد.

ظاهرا هدف از حملات جهاد اسلامی گرفتن انتقام سه عامل آن گروه است که بنا بر گزارش ها اوائل این هفته در عملیاتی در «رفح» توسط نیروهای اسرائیلی کشته شده بودند. اما ماهیت حملات سه شنبه صبح و ابعاد واکنش جهاد اسلامی شامل شلیک آتش سنگین علیه غیرنظامیان در اسرائیل نشان می دهد که انتقام جویی تنها انگیزه این حملات نبوده است. این احتمال وجود دارد که ایران می کوشد اسرائیل برای حملاتش به پایگاه ایران در سوریه بهایی زیاد بپردازد.

دشوار بتوان تصور کرد، این گروه تروریستی در غزه بدون اجازه حامیان ایرانی اش علیه شهروندان اسرائیلی آتش بگشاید و باریکه غزه را به سوی یک جنگ بالقوه سوق بدهد.

این احتمال وجود دارد که افرادی در تهران می کوشند با به آشوب کشاندن مرز جنوبی، توجه نیروهای دفاعی اسرائیل را از مرز شمالی منحرف کنند.

حماس به سرعت از حملات جهاد اسلامی استقبال کرد. ارتش اسرائیل در حملات هوایی تلافی جویانه چند تاسیسات حماس را هم هدف گرفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG