لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

آیا ایران هنوز تهدیدی علیه اسرائیل است؟


شش ماه پس از ناکامی تلاش های سنای آمریکا در ممانعت از توافق هسته ای با ایران، گفته می شود جمهوری اسلامی گام هایی را برای برچیدن ساختارهای اتمی خود برداشته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرد ایران به تعهدات خود پای بند بوده است.

برنامه اتمی ایران همیشه برای اسرائیل نگران کننده بوده و توافق اتمی آن را برطرف نساخته است. ماهنامه آتلانتیک در گزارشی با مطرح ساختن این پرسش که آیا ایران هنوز تهدیدی برای اسرائیل است، قضاوت نهایی در مورد توافق را زودرس می داند و در عین حال می گوید شنیدن نقطه نظرهای کارشناسان و مسئولان امنیتی در این باره که برنامه اتمی ایران حالا در میان ارجحیت های آنها در چه ردیفی قرار دارد، مفید است.

برخی آن را "یک نقطه عطف تاریخی، و تغییر بزرگی از نظر جهتی که ایران در آن حرکت می کند" می دانند و بعضی بر این عقیده اند که "با خطرات و در همین حال فرصت های زیاد همراه است." گروهی می گویند ایران باید هنوز در بالای فهرست ارجحیت ها نگاهداشته شود، اما توافق را "یک دگرگونی واقعی و یک نقطه عطف استراتژیک" توصیف می کنند.

نویسنده گزارش آتلانتیک گفته های مسئولان دفاعی اسرائیل را نقل می کند، از جمله ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس ستاد و فرمانده نیروهای مسلح که در ژانویه آشکارا در باره توافق اتمی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آنرا یک "اشتباه تاریخی" نامیده است، سخن گفت.

بحث در تابستان گذشته و زمانی در گرفت که آیزنکوت برای نخستین بار در تاریخ اسرائیل، متن یک استراتژی دفاعی عمومی را منتشر کرد. تحلیلگران متوجه شدند که در آن هیچ اشاره ای به تهدید اتمی ایران نشده است. این حذف چنان آشکار بود که مطبوعات شایع کردند یک ضمیمه پنهانی گستره واقعی تهدید اتمی ایران را تشریح می کند، در حالی که دیگران مدعی شدند حذف حرکتی برای تحقیر نخست وزیر بود. سخنرانی آیزنکوت به این شایعات پایان داد.

گزارشگر آتلانتیک می پرسد اگر تهدید اتمی ایران برای آینده ای قابل پیش بینی به تاخیر افتاده است، پس رئیس ستاد چه چیزی را تهدید شماره یک برای اسرائیل می بیند؟ پاسخ او ایران است: نه برنامه اتمی، بلکه حرکت های توسعه طلبانه اش در منطقه، از حمایت از حزب الله در لبنان و سوریه، حماس در غزه و حوثی ها در یمن گرفته تا موضع آن به عنوان نفوذ برتر در بغداد.

به گفته آیزنکو تهدید شماره یک برای اسرائیل ایران است، نه برنامه اتمی. او گفت: "فعلا رقیب اصلی نیروهای دفاعی اسرائیل حزب الله است. در حقیقت، ایران در یک جنگ نیابتی با اسرائیل در گیر است. ایرانی ها بودجه حزب الله را تامین می کنند، آن را آموزش می دهند و حتی از سال ۲۰۰۶ هدایت کرده اند." آیزنکوت افزود افزایش توانایی های حزب الله "برتری اطلاعاتی، هوایی و زمینی اسرائیل را به چالش می گیرد."

گزارشگر ماهنامه آتلانتیک با اشاره به گفت و گوهای اخیر خود با رهبران تشکیلات امنیتی اسرائیل می گوید او می تواند تایید کند که ارزیابی آیزنکوت یک استثناء نیست: حرفه ای های امنیتی اسرائیل فضای تهدید کننده کاملا متفاوتی را در پی توافق اتمی می بینند. حالا آنها معتقدند تهدید برای دست کم پنج سال و احتمالا یک دهه یا بیشتر، به تاخیر افتاده است که اجازه می دهد به چالش های جدی تر بپردازند.

یک سال پیش، سیاستمداران آمریکا و اسرائیل و کارشناسان امنیتی بر این نظربودند که جاه طلبی های اتمی ایران تهدید امنیتی بزرگی برای هر دو کشور است. از آن زمان، توافقی امضا شده است که ایجاب می کند ایران موجودی اورانیوم غنی شده خود را به خارج منتقل کند، اکثر سانتریفیوژ ها را جمع کند، قلب رآکتوری را که قرار بود پلوتونیوم تولید کند بیرون بیاورد، بگونه ای که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بتوانند آن را تایید کنند.

این گزارش می گوید کسی از آینده خبر ندارد، اما نادیده گرفتن نظریات کارشناسان مدافع ملتی که جاه طلبی های اتمی ایران وخیم ترین پیامد ها را برای آن دارد، نابخردانه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG