لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

ماجرای هشدار وزیر اسرائیلی درباره سرنگونی اسد چه بود


روزنامه هاآرتص نوشته است: یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، می گوید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، باید بداند اگر به ایران اجازه بدهد آن کشور را به پایگاهی برای حمله علیه اسرائیل تبدیل کند، آخر کار او خواهد بود.

این وزیر کابینه اسرائیل در گفتگو با یدیوت آخرونوت، وبسایت خبری اسرائیلی، گفت: «این قابل قبول نیست که اسد ساکت در کاخ اش بنشیند در حالی اجازه می دهد سوریه به پایگاهی برای حمله به اسرائیل بدل بشود.» استاینیتز بعدتر توضیح داد که گفته های او بیانگر نظر شخصی اش بوده است.

مقام های دفاعی اسرائیل برای احتمال انتقام ایران از سوریه در آینده نزدیک به شکل حملات راکتی یا موشکی از شمال آن کشور آماده می شوند.

این مقام ها معتقدند ایران مصمم است انتقام حمله هوایی ۹ آوریل به پایگاه هوایی «تی ۴» سوریه را که طی آن مستشاران نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران کشته شدند، بگیرد. ایران اسرائیل را عامل این حمله می داند.

ارزیابی اسرائیلی ها این است که ایران حساب خود را با اسرائیل تسویه خواهد کرد، اما این کار را به شکلی انجام می دهد که منجر به جنگ نشود. یک راه حل احتمالی پرتاب شماری موشک به سوی اهداف نظامی از شمال اسرائیل است.

اسرائیل تدابیری حفاظتی را در برابر چنین حملات موشکی احتمالی در نظر گرفته است. منابع دفاعی می گویند سیستم دفاع موشکی اسرائیل آماده پرتاب چنین راکت هایی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG