لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

دیدگاه| نتانیاهو حالا سپاه را پشت بمبگذاری آمیا معرفی می‌کند


نتانیاهو در سفر اخیر از محل یادبود قربانیان مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین دیدار کرد.
نتانیاهو در سفر اخیر از محل یادبود قربانیان مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین دیدار کرد.

گزارشی از رافائل آهرن در تایمز اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دوشنبه در سخنانی سپاه پاسداران را متهم کرد که در کانون توطئه بمبگذاری در مرکز همیاری یهودیان موسوم به آمیا در بوئنوس آیرس آرژانتین در سال ۱۹۹۴ بوده است.

آیا واقعا سپاه به عنوان بخشی از نیروی نظامی ایران پشت این حمله مرگبار بود؟

نتانیاهو سال ها است که جمهوری اسلامی را برای صدور دستور این بمبگذاری مقصر معرفی می کند ولی پیشتر گفته بود حزب الله لبنان دست به این حمله زد؛ امری که آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی، آن را ثابت کرد.

نتانیاهو ماه پیش در سخنانی در محل انفجار آمیا گفته بود: «ایران این حملات هولناک را از طریق گروه وابسته اش حزب الله برنامه ریزی، طراحی و اجرا کرد».

وزارت خارجه آمریکا در فهرست طولانی از شکایات اش از سپاه پاسداران به حمله تروریستی آمیا که به مرگ هشتاد و پنج تن منجر شد، اشاره ای نکرده است.

بعد از انفجار آمیا برخی مقام های ایران از جمله فرمانده وقت سپاه پاسداران و فرمانده سپاه قدس مورد پیگرد قضایی توسط پلیس بین الملل قرار گرفتند اما هرگز ایران پاسخی به این پیگرد نداد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسراییل دوشنبه در پیامی ویدیویی در واکنش به توییتی از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، حمایت آشکار او از سپاه پاسداران را تقبیح کرد.

نتانیاهو گفت تصور نمی کند که مادران و پدران عادی در ایران مرکز جامعه یهودیان در آرژانتین را که مملو از کودکان خردسال بود منفجر کنند، زیرا این کاری است که سپاه پاسداران انجام داد.

در پرونده بمبگذاری آمیا چند مقام ارشد ایرانی محکوم شدند که در آن زمان عضو سپاه پاسداران بودند: احمد وحیدی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه، و محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه. اسامی آن ها در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG