لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

سياست دولت ائتلافی نتانياهو و موفاز در قبال ايران چه خواهد بود؟


بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، از ائتلاف حزب ليکود به رهبری خود، با حزب کاديما خبر داد.

شامگاه دوشنبه در اقدامی غيرمنتظره حزب ليکود و حزب کاديما توافق کردند در چارچوب دولت کنونی با هم ائتلاف کنند. طی روزهای اخير حزب ليکود به رهبری بنيامين نتانياهو از امکان برگزاری انتخابات زودهنگام در تابستان سال جاری سخن گفته بود. ولی با ائتلاف احزاب ليکود و کاديما انتظار می رود دولت نتانياهو کار خود را تا سال آينده و تا پايان دوره چهارسال و نيمه اش ادامه دهد.

نتانياهو اعلام کرد دولتش با ائتلافی فراگير‌تر کار خود را تا پايان دوره طبيعي‌اش دنبال خواهد کرد. گزارش های روز سه شنبه حاکی است ليکود و کاديما سند ائتلاف خود را به مجلس اسراييل ارائه کردند. با اين ائتلاف، ٢۸ نماينده حزب کاديما از دولت کنونی اسراييل حمايت خواهند کرد. بدين ترتيب کابينه نتانياهو از حمايت بيش از دو سوم نمايندگان مجلس اسراييل برخوردار خواهد شد. طی سه سال و نيم گذشته، دولت نتانياهو تنها از حمايت احزاب دست راستی افراطی و مذهبی برخوردار بوده است.

هم اکنون شائول موفاز، سياستمدار ايرانی الاصل اسراييلی، رهبر حزب کاديما است. موفاز پيش از ورود به صحنه سياست اسراييل، بيش از ۴۰ سال در ارتش آن کشور خدمت کرد و به رياست ستاد کل ارتش اسراييل نيز رسيد. گفته می شود موفاز هفته آينده به عنوان قائم مقام نخست وزير و وزير مشاور کار خود را در دولت ائتلافی اسراييل آغاز خواهد کرد.

طی هفته های اخير، نحوه برخورد با برنامه اتمی ايران از جمله مسائل مورد مناقشه ميان سياستمداران پيشين اسراييل و مقام های دولت کنونی اسراييل بوده است . نتانياهو از تلاش های ديپلماتيک قدرت های جهانی برای جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی پشتيبانی کرده اما امکان حمله نظامی عليه ايران را منتفی ندانسته است. برخی از مقام های پيشين سياسی و امنيتی اسراييل ضمن خاطرنشان کردن خطر ايران اتمی تاکيد کرده اند اسراييل نبايد در حمله به ايران پيش دستی کند. اکنون با ائتلاف احزاب ليکود و کاديما بايد منتظر ماند و ديد در ماه های آينده، سياست خارجی اسراييل چه مسيری را طی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG