لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۱

آيا بمباران تاسيسات اتمی برنامه هسته ای تهران را متوقف می کند؟


آيا بمباران تاسيسات اتمی برنامه هسته ای تهران را متوقف می کند؟
آيا بمباران تاسيسات اتمی برنامه هسته ای تهران را متوقف می کند؟

طی ماه های اخير مقام های اسراييلی اظهار کرده اند برای توقف برنامه اتمی ايران، ممکن است دست به اقدام نظامی بزنند. اما آيا بمباران تاسيسات اتمی ايران به توقف کامل برنامه هسته ای تهران خواهد انجاميد؟ اين سوال با دو کارشناس نظامی در واشنگتن، مطرح شد.

مقام های اسراييلی می گويند زمان به سرعت می گذرد. ايران تعدادی از تاسيسات اتمی اش را به سايت های زيرزمينی منتقل می کند، مکان هايی که احتمالا از تيررس سلاح های متعارف در امان است. نگرانی ها از دستيابی ايران به سلاح اتمی به گمانه زنی ها در خصوص حمله نظامی به تاسيسات اتمی ايران، افزوده است.

ناظران مسائل منطقه می گويند اسراييل توان نظامی حمله به ايران را دارد ولی اين امر به معنی موفقيت حمله احتمالی به ايران نيست.

مايکل آيزنشتاد، کارشناس نظامی موسسه واشنگتن، می گويد: من فکر می کنم که اسراييلی ها توان تسليحاتی حمله به تاسيسات اتمی ايران را دارند ولی معلوم نيست که آنها اطلاعات لازم را داشته باشند و بتوانند آسيب لازم را به تاسيسات اتمی ايران وارد کنند، تا ريسک حمله را توجيه کند.

کارشناسان مسائل نظامی می گويند حمله موفق به معنی حمله ای دقيق و بی عيب است. اسراييلی ها بايد سيستم رادار ايران را از کار بياندازند و پدافند هوايی ايران را خنثی کنند، اين در حالی است که تاسيسات هسته ای زيرزمينی از تيررس سلاح های متعارف، در امان خواهد بود.

مت ايد، مورخ، می گويد: اسراييلی ها ممکن است بتوانند تاسيسات نطنز را کاملا تخريب کنند. اما تاسيسات غنی سازی اورانيوم فوردو در دل کوه بنا شده و اسراييلی ها شايد با توان نظامی کنونی شان نتوانند آسيبی به اين تاسيسات برسانند.

علاوه بر توان نظامی، فاصله جغرافيايی اسراييل و ايران نيز ممکن است چالشی بر سر حمله نظامی باشد. هواپيماهای اسراييلی برای هدف قرار دادن تاسيسات اتمی ايران بايد از حريم هوايی اردن، عربستان سعودی، عراق و يا سوريه بگذرند.

اما سوای امکان به کارگيری گزينه نظامی عليه ايران، تمامی کارشناسان بر سر يک موضوع اتفاق نظر دارند: حمله نظامی عليه تاسيسات اتمی ايران، برنامه هسته ای تهران را تنها يک يا دو سال به تعويق خواهد انداخت و به اقدامات تلافی جويانه از سوی ايران، خواهد انجاميد.

XS
SM
MD
LG