لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

دیدگاه| ایران و اسراییل در رقابت بر سر تعیین قواعد بازی، علنا وارد نبرد شده اند


نیروهای مرزی اسرائیل با سوریه
نیروهای مرزی اسرائیل با سوریه

گزارشی از کنت ورنر در وبسایت شبکه «ان بی سی نیوز»

تحلیلگران می گویند تغییر روند تقابل میان ایران و اسراییل از حملات پنهانی به نبرد علنی نشان می دهد که رژیم در تهران جسارت یافته با دشمنش رو در رو شده و تحریکش کند.

برخوردهای چند روز اخیر ایران و اسراییل از جمله فرستادن یک پهباد از داخل سوریه به مرز اسراییل و سرنگون کردن اف شانزده نیروی هوایی اسراییل و حملات تلافی جویانه احتمالا از دوره جدید و شدیدی از مناقشه خبر می دهد.

نبرد بین ایران و اسراییل تا کنون بیشتر از طریق گروه های وابسته مانند شبه نظامیان حزب الله انجام می گرفت.

اوفر زالزبرگ، تحلیلگر ارشد «گروه بین المللی بحران» مستقر در اورشلیم، می گوید رو در رویی شنبه میان ایران و اسراییل از «سطحی متفاوت از اعتماد به نفس تهران و دمشق در داشتن دست بالا در سوریه» حکایت دارد.

زالزبرگ معتقد است اسراییل و سوریه احتمالا به آزمودن همدیگر به منظور «تعیین قواعد جدید بازی» ادامه خواهند داد.

این حملات متقابل نشان می دهد چگونه مناقشه در سوریه که هفت سال پیش در قالب یک جنگ داخلی آغاز شد اینک به یک رقابت قدرت فراگیر با پیامدهایی برای تمام منطقه بدل شده است.

اسراییل با سرنگون کردن پهباد ایران و حمله به پایگاه های پرتاب پهباد متعلق به سپاه در سوریه نشان داد حضور محکم تر ایران در آن کشور در مرزهای شمالی اش را تحمل نمی کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG