لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

نتانیاهو: قدرت‌های جهانی از ترمیم توافق هسته‌ای استقبال می‌کنند


گزارشی از توآ لازاروف در جروسلم پست

نخست وزیر اسرائیل با تغییر استراتژی خود مبنی بر مخالفت با توافق هسته ای ایران اکنون می کوشد امضاء کنندگان برجام را به تغییر آن مجاب کند.

بنجامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ، طی دیدار با همتای بریتانیایی اش گفت: «هدفی که من در ذهن دارم حفظ یا حذف توافق نیست. هدف بهبود و تصحیح نواقص اصلی آن است.»

نتانیاهو که پیشتر با ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هم دیدار کرده بود پس از دیدار با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در لندن گفت توافق هسته ای زمانی می تواند ترمیم شود که امضاء کنندگان بپذیرند تدابیری را خارج از چارچوب برجام در پیش بگیرند که بعضی بدترین مشکلات متن توافق را مرتفع می کند.

نخست وزیر اسرائیل افزود از آن جا که تغییرات لازم خارج از محدوده توافق هسته ای قرار دارد، نیازی به مذاکره دوباره با ایران نیست.

تغییرات مد نظر نتانیاهو بازرسی ها و تاریخ انقضای بعضی مفاد توافق هسته ای است. نخست وزیر اسرائیل پس از دیدار با ترزا می به خبرنگاران گفت حس می کند همتای بریتانیایی اش بر سر این مسائل به او نزدیک تر شده است.

نتانیاهو تاکید کرد: «آن هایی که می خواهند توافق را حفظ کنند باید بر سر تصحیح آن همکاری کنند... تهدیدی که همه ما می بینیم یک ایران طغیان کرده است که نه تنها مصمم به تسلط بر منطقه خاورمیانه است بلکه عزم ساخت جنگ افزار هسته ای را دارد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG