لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

شاعر دگرباش جنسی که از آزار حکومتی در ایران فرار کرد عاشق اسرائیل است


روزنامه تایمز اسرائیل گزارشی درباره علاقه مند شدن یک شاعر دگرباش جنسی ایرانی به اسرائیل منتشر کرده است. او که "پیام فیلی" نام دارد، ۳۰ ساله است، از آزار و مجازات در کشورش گریخت و امیدوار است برای همیشه در تل آویو، که میانه خوبی با دگرباشان جنسی دارد، زندگی کند.

در گزارش گفته می شود فیلی نه فقط به دلیل ورود به کشوری که با کشور خودش در تضاد است، بلکه به خاطر تحسین کشوری که برخی از رهبران ایران آن را یک "غده سرطانی" نامیده و خواهان محو آن از روی نقشه شده اند، مورد توجه قرار گرفته است.

فیلی به فارسی گفت "نمی توانم باور کنم این جا هستم"، سخنانش را آدی لیبرمن، دوستی که او را به اسرائیل آورد ترجمه می کرد.

او گفت: "تمام تهدیدهای احمقانه و مسخره ای که رژیم علیه اسرائیل صادر می کند، هرگز بر من تاثیر نداشته است، و هرگز نخواهد داشت."

فیلی، که ۹ کتاب نوشته، و بسیاری از آنها آشکارا درباره مسائل همجنسگرایی بحث می کند، سال پیش، وقتی تهدید های دولت ایران علیه او و خانواده اش غیر قابل تحمل شد، به ترکیه فرار کرد.

او از زمانی که جوانتر بود، وقتی تماشای فیلم هایی در باره هولوکاست را آغار کرد و در باره تورات به مطالعه پرداخت، افسونزده اسرائیل شد. روی گردنش یک ستاره داوود به اندازه یک سکه خالکوبی کرده است.

اسرائیل و ایران زمانی پیوندهای اقتصادی و فرهنگی نزدیک داشتند، اما پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ آن مناسبات فرو ریخت، و روابط آنها روز بروز خصمانه تر شده است. دو کشور مناسبات دیپلماتیک ندارند و برای شهروندان سفر به کشورهای یکدیگر غیر قانونی است، هرچند اسرائیل بر اساس شرایط خاص استثنائاتی قائل می شود.

لیبرمن توضیح داد آوردن پیام فیلی به اسرائیل پس از چهار ماه کوشش برای عبور از موانع اداری، سروکله زدن با وزارتخانه های گوناگون و حل مسائل امنیتی ممکن شد.

سرانجام یک ویزای توریستی سه ماهه برای فیلی صادر شد، اما او روند اقامت دائم در اسرائیل را بر اساس زمینه های انسانی آغاز کرده است.

فیلی حاضر نبود در باره تهدید هایی که در کشورش متوجه او بود حرف بزند، اما گفت پس از انتشار نخستین کتابش در ایران، یک مجموعه شعر بنام "سکوی خورشید" در ۲۰۰۵، که بشدت سانسور شده بود، تهدیدها آغاز شد. فیلی در فهرست سیاه قرار گرفت و از آن هنگام از انتشار کتاب در ایران ممنوع شده است.

به گزارش سازمان بین المللی قلم، فیلی طی چهار سال سه بار دستگیر شد. آخرین بار درفوریه ۲۰۱۴ پس از آن که موافقت کرد کارهایش به عبری در اسرائیل منتشر شود. این گروه گفت او برای ۴۴ روز با چشمان بسته در یک تریلی در محلی نامعلوم، بدون اتهام، نگاهداشته شد.

فیلی از بحث در باره جزییات دستگیری اش خودداری کرد، اما گفت خانواده اش، در شهر کرج، هنوز با آزار روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG