لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

کاتز: اسرائیل در عملیات حمایت از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز حضور دارد


اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل
اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل

اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل گفته این کشور حضور فعالی در عملیات حمایت از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز دارد. آقای کاتز به کمیته‌ای در پارلمان اسرائیل گفت این حضور برای کمک به مقابله با نفوذ ایران و افزایش همکاری با کشورهای منطقه است.

به گزارش سایت «وای‌نت نیوز» و «تایمز اسرائیل» این جلسه پشت درهای بسته و با کمیته روابط خارجی و امور دفاعی پارلمان برگزار شد. این گزارش می‌گوید آقای کاتز گفته اسرائیل به اشتراک اطلاعات و دیگر مواردی که به جزئیات آن اشاره نشده، با ائتلاف حاضر در تنگه هرمز همکاری دارد.

اسرائیل کاتز گفته هدف از دنبال کردن این حضور، مقابله با ایران و همچنین افزایش رابطه با کشورهای منطقه است. این گزارش می‌گوید وزیر خارجه اسرائیل پس از سفر اخیرش به ابوظبی، فرمان داده اسرائیل هم به فعالان این عملیات اضافه شود.

وزیر خارجه اسرائیل همچنین از تصمیم بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف حفظ امنیت کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز تقدیر کرده است. پیشتر شماری از رسانه‌های اسرائیلی گفته بودند اسرائیل ناو جنگی به تنگه هرمز نمی‌فرستد ولی به لحاظ اطلاعاتی، حضور فعال خواهد داشت.

جمهوری اسلامی در گذشته بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

به تازگی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، نیز پیشنهاد کشورهای اروپایی برای تقویت امنیت دریانوردی آزاد در خلیج فارس را یک اقدام «مکمل» برای تلاش‌های جاری واشنگتن در این راستا برشمرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG