لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

حماس می‌گوید ۱۵۰ تن در غزه طی ۲۴ ساعت گذشته کشته شدند


در پی حملات اسرائیل به رفح در جنوب نوار غزه دود به هوا بلند می شود. ۱۰ بهمن ۱۴۰۲
در پی حملات اسرائیل به رفح در جنوب نوار غزه دود به هوا بلند می شود. ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

مقامات وزارت بهداشت غزه که تحت اداره حماس است، گفتند که در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۰ تن فلسطینی در پی حملات اسرائیل کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اسرائیل بخش‌هایی از شهر خان یونس در جنوب غزه را بمباران کرد. همچنین مناطقی از شهر غزه و یک اردوگاه آوارگان در مرکز نوار غزه از سوی نیروهای اسرائیلی بمباران شد.

شاهدان عینی گفتند که تانک‌ها مناطق اطراف بیمارستان ناصر در خان یونس را که بزرگترین بیمارستان فعال در جنوب نوار غزه است، هدف قرار دادند.

پزشکان فلسطینی در خان یونس می گویند که شدت درگیری‌ها، دسترسی‌شان را به زخمی‌ها دشوار کرده است و به همین دلیل، برای دسترسی بهتر به خطوط مقدم، سایت‌های موقت ارائه خدمات پزشکی تشکیل داده‌اند.

به نوشته رویترز، ویدئویی از جمعیت هلال احمر فلسطینی‌ها نشان داد که تعداد زیادی از خانواده‌های آواره در ساختمانی مانند انبار در بیمارستان العمال در خان یونس پناه گرفته‌اند و از صدای شلیک گلوله‌ها نگران هستند.

هلال احمر فلسطینی‌ها که تحت کنترل حماس است، روز سه‌شنبه دهم بهمن، عنوان کرد که نیروهای اسرائیلی به این بیمارستان حمله کردند و با تهدید اسلحه از آوارگان و کارکنان خواستند که از این بیمارستان خارج شوند. یک سخنگوی ارتش اسرائیل این موضوع را رد کرد.

یه گفته وزارت بهداشت غزه که تحت اداره حماس است، تاکنون ۲۶ هزار و ۹۰۰ فلسطینی در جریان حمله اسرائيل به غزه کشته شده‌اند.

اسرائیل بارها گفته است که حماس از غیر نظامیان فلسطینی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و همچنین از ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها و مدارس برای اتبار تجهیزات نظامی و نیز انجام عملیات استفاده می‌کند.

در همین حال، ارتش اسرائيل اعلام کرد که سه نیروی این کشور در نوار غزه کشته شدند. به این ترتیب، تعداد کشته‌‌شدگان نیروهای اسرائيلی به ۲۲۳ تن رسیده است.

جنگ در غزه پس از حمله شبه‌نظامیان حماس به مناطق جنوبی اسرائیل در ۱۵ مهر آغاز شد. در مردان مسلح فلسطینی در آن حمله، دست‌کم ۱۲۰۰ تن را که بیشتر غیرنظامیان بودند، کشتند و بیش از ۲۴۰ تن را گروگان گرفتند. حدود یکصد تن از گروگان‌ها در جریان آتش‌بس یک هفته‌ای بین اسرائیل و حماس آزاد شدند. در حال حاضر، بیش از ۱۳۰ تن در غزه هستند.

از سوی دیگر، حماس اعلام کرد که پیشنهاد جدیدی برای آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائيلی دریافت کرده و در حال بررسی آن است.

یک مقام ارشد حماس به رویترز گفت که پیشنهاد آتش‌بس در غزه شامل سه مرحله‌ است که بر اساس آن، ابتدا غیر نظامیانی که در حمله ۱۵ مهر گروگان گرفته شدند، آزاد شوند. پس از آن، حماس سربازان اسرائیلی را آزاد کند و در نهایت اجساد گروگان‌هایی را که کشته شدند، تحویل دهد.

حماس می‌گوید که گروگان‌های باقی مانده را تنها به عنوان بخشی از یک توافق گسترده‌تر برای پایان دائمی جنگ آزاد خواهد کرد. اما اسرائیل می گوید تا زمانی که حماس ریشه کن نشود، جنگ را متوقف نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG