لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

دیدگاه: آخرین جنگ در مرز شمال خواهد بود


گزارشی از جودا آری گروس در تایمز اسرائیل

ژنرال یوئل استریک، مسئول فرماندهی منطقه شمال ارتش اسرائیل، روز دوشنبه در یک سخنرانی گفت: «حزب الله قدرت تسلیحاتی ما را احساس خواهد کرد. امیدوارم جنگ دیگری در راه نباشد، اما اگر چنین شود، جنگ لبنان دوم دیگری نخواهد بود، بلکه آخرین جنگ در مرز شمال خواهد بود.»

اشاره استریک به جنگ سال ۲۰۰۶ با این گروه شبه نظامی شیعه بود.

مسئول فرماندهی نیروهای مرز شمال اسرائیل در مصاحبه ای در ادامه سخنرانی اش تاکید کرد که نیروهای دفاعی اسرائیل طی ۱۲ سال گذشته با برنامه های آموزشی فشرده تر، تسلیحات بهتر و قابلیت های اطلاعاتی بیشتر به شکلی چشمگیر بهبود پیدا کرده اند.

استریک گفت: «اگر حزب الله از آن چه ما در باره آن ها می دانیم آگاهی داشت، چنان با اطمینان خاطر صحبت نمی کرد.»

فرمانده ارشد اسرائیلی با اشاره به تاکتیک رهبران حزب الله در پنهان شدن زیر زمین به دلیل ترس از حملات هوایی اسرائیل، افزود: «در حزب الله، آن ها از سنگرهایشان بیانیه صادر می کنند. ما از وضعیت اقتصادی شان و توانایی هایشان اطلاع داریم. »

حزب الله در نیمه دهه هشتاد میلادی شکل گرفت و به مرور به تهدید اصلی نظامی علیه اسرائیل در منطقه بدل شد. حزب الله حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار خمپاره، راکت و موشک در اختیار دارد. بنا بر گزارش مقام های اطلاعاتی اسرائیلی و غربی، ایران به حزب الله برای تولید موشک های نقطه زن کمک می کند، تا آن گروه بتواند حملات موفقیت آمیزتری به درون خاک اسرائیل داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG