لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

مخالفت مقامات اسرائیلی با «امتیاز دادن» به فلسطینی‌ها برای عادی‌سازی روابط با سعودی


آرشیو
آرشیو

زاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی در کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۹ مرداد در اورشلیم گفت، مسیر منتهی به عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی همچنان طولانی است.

این در حالی است که اعضای هیئت دولت راست افراطی واگذاری امتیاز به فلسطینی‌ها به عنوان جزئی از توافق عادی سازی مناسبات را منتفی می‌دانند.

اوریت ستروک، وزیر «مأموریت‌های ملی» اسرائیل، گفته است کشورش به «توقف» روند ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری رود اردن پایان خواهد داد.

همچنین، ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل و رئیس حزب دست راستی «قدرت یهودی»، تأکید کرده است با هرگونه توافقی که شامل واگذاری امتیاز به تشکیلات خودگردان فلسطینی باشد مخالفت می‌کند.

به گفته تحلیلگران، این نوع گفتمان برای آقای نتانیاهو که عادی‌سازی روابط با سعودی‌ها را به عنوان یک هدف عمده سیاست خارجی خود دنبال می‌کند، یک مانع سیاسی به وجود می‌آورد.

عربستان سعودی دستیابی به یک توافق تاریخی برای عادی سازی روابطش با اسرائیل را به شناسایی یک کشور مستقل فلسطینی از سوی اسرائیلیان مرتبط دانسته است.

ایده عادی‌سازی این مناسبات از زمانی مورد بحث قرار گرفت که عربستان سعودی از برقراری پیوندهای امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل در سال ۲۰۲۰ میلادی پشتیبانی کرد.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG