لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

فرستاده پیشین آمریکا: شکست نظامی حماس برای اسرائیل بد است


گزارشی از تووا لازاروف در روزنامه جروزالم پست

دنیس راس، مذاکره کننده پیشین گفتگوهای صلح اسرائیل و فلسطینیان، می گوید پیروزی نظامی اسرائیل در غزه برای اسرائیل یک شکست است، زیرا یا باید بر آن منطقه حکومت کند یا با خطر ظهور گروه افراطی تری مانند داعش در آن جا روبرو شود.

دنیس راس به جروزالم پست گفت در این مقطع یک دوره ممتد آرامش بهترین پیامد برای هر دو اسرائیل و حماس است.

راس در حاشیه یک کنفرانس محیط زیستی در اسرائیل حدود یک ساعت پیش از آن سخن می گفت که اسرائیل از تصمیم خود برای پرهیز از ورود به جنگی دیگر در غزه خبر داد.

دیپلمات پیشین آمریکایی معتقد است اسرائیل از توان نظامی برای شکست غزه برخوردار است، اما پرسش این است که وقتی این امر اتفاق بیافتد چه خواهد شد: «بعد چه؟» اسرائیل نه می خواهد غزه را تصاحب یا اداره کند، نه می تواند بعد از یک شکست نظامی آن را در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار دهد: «فکر نمی کنم دولت فلسطینی بخواهد این طور به نظر برسد که پشت سر تانک های اسرائیلی سر رسیده است. مطمئن نیستم این کار در عمل شدنی باشد.»

دنیس راس تاکید کرد، اسرائیل تنها قدرتی است که می تواند اداره امنیت غزه را در دست بگیرد و اطمینان حاصل کند گروهی افراطی تر از حماس بر آن جا مسلط نشود، اما تشکیلات خودگردان فلسطینی هم نمی خواهد منطقه ای را اداره کند که اسرائیل تامین کننده امنیت آن است.

به گفته او، حماس همان قدر نگران قدرت گرفتن یک گروه افراطی تر در غزه است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG