لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

حملات اسرائيل برای «ریشه‌کن کردن» حماس در غزه ادامه دارد


سربازان اسرائیلی در غزه. سه‌شنبه ۲۱ آذر
سربازان اسرائیلی در غزه. سه‌شنبه ۲۱ آذر

تانک‌ها و هواپیماهای جنگی اسرائیل روز سه شنبه حملات جدیدی را در جنوب غزه آغاز کردند.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد اعلام کرد فلسطینی‌ها با گرسنگی فزاینده‌ای روبه‌رو هستند چرا که به دلیل شدت درگیری‌ها بین نیروهای اسرائیلی و حماس، کمک‌های ارسال شده رو به اتمام است.

جنگ اکنون وارد سومین ماه خود شده است. درگیری‌ها زمانی آغاز شد که حماس در ۱۵ مهر به اسرائيل حمله کرد، حدود ۱۲۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۴۰ نفر از جمله نوزادان، زنان و افراد مسن را گروگان گرفت، خانه‌های اسرائيلی‌ها را آتش زد و اموال آنها را غارت کرد.

حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، از سوی شماری از کشورها از جمله آمریکا به عنوان گروهی تروریستی شناسایی شده است.

وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه‌شنبه اسرائیل را متهم کرد که از «گرسنگی دادن» به عنوان سلاح جنگی علیه حدود ۱ میلیون نفر از مردم غزه استفاده می‌کند، اتهامی که یک مقام اسرائیلی آن را «زشت» خواند.

اسرائیل گفته است که اجازه ارسال کمک به غزه را از طریق گذرگاه رفح می‌دهد و نشان داده است که گذرگاه کرام شالوم به زودی برای کمک به روند ارسال کمک‌ها بازگشایی خواهد شد.

وضعیت جنگ

در خان یونس، شهر اصلی جنوب غزه، ساکنان گفتند که حملات تانک‌ها اکنون بر مرکز شهر تمرکز دارد.

مقامات بهداشتی غزه که در کنترل حماس است گفتند دست‌کم ۲۲ نفر از جمله کودکان در حمله هوایی اسرائیل در جنوب رفح، که هم مرز با مصر است کشته شدند.

رویترز به نقل از یکی از ساکنان رفح که میانه آوار ناشی از حمله اسرائیل مشغول جستجو بود گزارش داد که در رفح «برق، سوخت، آب و دارو وجود ندارد.»

برنامه جهانی غذای سازمان ملل می‌گوید نیمی از مردم غزه گرسنه هستند.

ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته به چندین سایت پرتاب راکت حمله کرده است. اسرائيل می‌گوید که آن سایت‌ها برای شلیک راکت به قلمرو اسرائيل استفاده می‌شد. اسرائیل همچنین گفت که به یک مجتمع حماس حمله کرد که و درآنجا حدود ۲۵۰ راکت را در کنار سلاح‌های دیگر پیدا کرد و به یک کارگاه تولید سلاح نیز حمله کرد.

یک سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت نیروهای اسرائیلی روز سه شنبه به بیمارستان کمال عدوان در شمال غزه حمله کردند و چند مرد از جمله کادر پزشکی را در حیاط بیمارستان بازداشت کردند.

ارتش اسرائیل بلافاصله واکنشی به این ادعا نداشت.

اسرائیل می‌گوید دستورالعمل‌هایش به مردم برای حرکت از جمله اقداماتی است که برای محافظت از جان غیرنظامیان در جین تلاش برای ریشه‌کن کردن حماس انجام می‌دهد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه گفت اسرائيل هرگز نمی‌تواند حماس را از بین ببرد و فقط از طریق مذاکره می‌تواند گروگان‌های خود را آزاد کند.

پیشتر تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که مردانی را که تنها لباس زیر به تن دارند نشان می‌دهد که تسلیم نیروهای اسرائيلی شده‌‌اند.

پس از اتمام آتش‌بس یک هفته‌ای در آغاز دسامبر، حمله زمینی اسرائیل که به شمال محدود شده بود، به نیمه جنوبی نوار غزه گسترش یافته است.

آمار تلفات

به گفته مقامات وزارت بهداشت غزه، که در کنترل حماس است، از زمان آغاز حمله تلافی جویانه اسرائیل دست‌کم ۱۸۲۰۵ نفر در غزه کشته و نزدیک به ۵۰هزار نفر زخمی شده‌اند. آنها می گویند هزاران کشته دیگر زیر آوار یا خارج از دسترس آمبولانس‌ها هستند.

از آغاز تهاجم زمینی به غزه ۱۰۵ سرباز اسرائیلی در غزه کشته شده‌اند.

کرانه باختری

مقامات بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی و خبرگزاری وفا نیز اعلام کردند که شش فلسطینی روز سه‌شنبه در شهر جنین در کرانه باختری اشغالی کشته شدند. پنج فلسطینی در حمله پهپادی اسرائیل کشته شده‌‌اند.

آنها گفتند که کشته شدگان شامل یک نوجوان ۱۳ ساله است که جان خود را از دست داد. از پیش از حمله حماس، درگیری‌های پراکنده در کرانه باختری شدت گرفته بود و کارشاسان گفته بودند که گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی می‌‌خواهند تنش در آنجا را افزایش دهند.

تلاش‌ها در سازمان ملل متحد
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۱ آذر پیش‌نویس قطعنامه‌ای در مورد آتش‌بس فوری بشردوستانه میان اسرائیل و حماس را به رأی می‌گذارد.

پیشتر، این قطعنامه در شورای امنیت ۱۵ عضوی سازمان ملل توسط آمریکا وتو شده بود. در مجمع عمومی که ۱۹۳ عضو دارد، هیچ کشوری حق وتو ندارد.

به گزارش رویترز، قطعنامه‌های مجمع عمومی الزام‌آور نیستند، اما وزن سیاسی دارند و بازتاب‌دهنده نگرش کلی جهان نسبت به جنگ اسرائیل و حماس هستند.

XS
SM
MD
LG