لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

اسرائيل «کنترل» مرز غزه را دوباره به‌دست گرفت؛ ۱۵۰۰ پیکارجوی حماس کشته شدند


سربازان اسرائیلی در کفار عزا، در جنوب اسرائیل، هم مرز با نوار غزه موضع گرفتند - ۱۸ مهر ۱۴۰۲
سربازان اسرائیلی در کفار عزا، در جنوب اسرائیل، هم مرز با نوار غزه موضع گرفتند - ۱۸ مهر ۱۴۰۲

ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه، حدود ۷۲ ساعت پس از حمله حماس، اعلام کرد که سرانجام کنترل مرز خود با نوار غزه را به‌دست گرفته است و در بخش‌هایی که حماس نفوذ کرد مین‌گذاری کرده تا از ورود دوباره آنها جلوگیری کند.

پیکارجویان حماس با منفجر کردن بخشی از مانع مرزی با اسرائيل، از غزه وارد اسرائيل شدند و صدها نفر از شهروندان را کشتند. گزارش شده است پیکارجویان حماس علاوه بر قتل شهروندان، به آنها تجاوز جنسی کردند و شمار بسیاری از جمله کودکان و زنان و افراد سال‌خورده را گروگان گرفتند و همچنین اجساد کشته شدگان اسرائيلی را با خود به غزه بردند.

در همین حال، حدود ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره اسرائيل نیز برای تهاجم زمینی احتمالی بسیج شده‌اند.

عملیات‌ یافتن پیکارجویانی که بیم آن می‌رود هنوز در داخل اسرائیل پنهان شده بودند، ادامه یافت.

بر اساس گزارش ها، تعداد کشته شدگان در حمله غافلگیرانه حماس و درگیری‌های بعدی در با آنها ر اسرائیل به بیش از ۹۰۰ نفر رسید. بیش از ۵۰۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند که مجروحیت بسیاری از آنها جان‌شان را به خطر انداخته است. بیش از ۲۷۰۰ نفر در حمله ناگهانی روز شنبه پیکارجویان حماس مجروح شده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که توانسته است مرزها را ببندد و اطراف مناطقی را که از آنها نفوذ صورت گرفت برای مقابله با تهاجمات بیشتر مین‌گذاری کند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «در روز آخر، حتی یک تروریست از حصار وارد نشد.»

مقامات اسرائيلی می‌گویند اجساد ۱۵۰۰ نفر از پیکارجویان حماس در جنوب اسرائیل پیدا شده است. به گفته مقامات بهداشتی حماس، صدها نفر در حملات اسرائیل به غزه کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG