لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

سربازان اسراییلی ۴ معترض را در بلندی های جولان کشتند


وسایل ارتباط جمعی سوريه از کشته شدن دست کم دو تظاهرکننده طرفدار فلسطينی ها به دست سربازان اسرایيلی در روز یکشنبه ۵ ژوئن ۲۰۱۱ خبر می دهند
وسایل ارتباط جمعی سوريه از کشته شدن دست کم دو تظاهرکننده طرفدار فلسطينی ها به دست سربازان اسرایيلی در روز یکشنبه ۵ ژوئن ۲۰۱۱ خبر می دهند

سربازان اسرایيلی در سالگرد جنگ ۱۹۶۷ خاورميانه که منجر به شکست اعراب شد، به تظاهرکنندگان سوری که به يک حصار آتش بس در بلندی های جولان هجوم برده بودند شلیک کردند.

وسایل ارتباط جمعی سوريه می گويند شش نفر از معترضان کشته و ده ها تن ديگر زخمی شده اند.

شرکت کنندگان در اين تظاهرات که در چهل و چهارمين سالگرد شکست اعراب در جنگ ۱۹۶۷ خاورميانه بر پا شده بود، به اخطارهای مکرر سربازان اسرایيلی برای دور شدن از حصار اعتنا نکرده بودند. اسرایيل بلندی های جولان را در جنگ سال ۱۹۶۷ از سوريه گرفت و به تصرف خود درآورد.

ارتش اسرایيل مقام های سوری را متهم کرد که با ترتيب دادن اين اختلال و آشوب مرزی می خواسته اذهان را از سرکوبی معترضان در شورش های مردمی جاری در کشور منحرف کنند.

مقام های اسرایيلی می گويند مصمم هستند از تکرار تظاهرات مرگبار ماه گذشته که در جريان آن هزاران فلسطينی به مرزهای اسرایيل با سوريه و لبنان يورش بردند، جلوگيری کنند. آن تظاهرات در سالگرد تاسيس کشور اسرایيل ترتيب داده شده بود.

درهمين حال بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرایيل گفته است وی پيشنهاد دولت فرانسه برای احيای مذاکرات صلح با فلسطينی ها را بررسی می کند. آقای نتانياهو در جلسه کابينه گفت وی مايل است نخست درباره اين پيشنهاد با آمريکا تبادل نظر کند.

آلن ژوپه وزير امورخارجه فرانسه که هفته گذشته به اسرایيل و کرانه غربی سفر کرده بود پيشنهاد کرده است مذاکره کنندگان اسرایيلی و فلسطينی اواخر ماه آينده در يک کنفرانس صلح در پاريس شرکت کنند. محمود عباس ریيس دولت خودگردان فلسطينی روز شنبه گفت اين پيشنهاد را می پذيرد.

XS
SM
MD
LG