لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

سرمقاله هیئت تحریریه روزنامه جروسلم پست: مرکل و ایران


آلمان و آمریکا بر سر توافق هسته ای ایران اختلاف نظر دارند
آلمان و آمریکا بر سر توافق هسته ای ایران اختلاف نظر دارند
منبع: روزنامه جروسلم پست

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز چهارشنبه سفری دو روزه را به اسرائیل آغاز می کند و احتمالا سیاست نگران کننده کشورش در برابر ایران در صدر دستور کار ملاقات های او با رهبران اسرائیل خواهد بود. مرکل هفته گذشته در پیامی ویدئویی تاکید کرد که آلمان و اسرائیل رابطه ای منحصر به فرد دارند، اما درباره ادامه حمایت برلین از توافق هسته ای ایران و تجارت فزاینده آلمان با تهران، با وجود دعوت مکرر ایران به نابودی اسرائیل و حمایت اش از گروه های تروریستی در خاورمیانه، سکوت کرد.

صدر اعظم آلمان در پیامی در آستانه هفتمین نشست مشورتی مشترک کابینه آلمان و اسرائیل گفت: «یک رابطه یکه آلمان و اسرائیل را به هم پیوند می زند. ما می توانیم قدردان باشیم که امروز شریکان و دوستان نزدیکی هستیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رنجش خود را از سیاست اروپا در مورد ایران چنین بیان کرد: «اروپا و دیگران با کمک برای دور زدن تحریم های جدید با ایران مماشات می کنند.» این سخنرانی می تواند نشانگر بخشی از شکاف در حال تعمیق اسرائیل و آلمان بر سر حمایت مرکل از ایران باشد.

ما دوستی مرکل و روابط گرم با اسرائیل را ستایش می کنیم، اما همچنین باید روابط توام با حسن نیت او با ایران و حمایت از توافق بد هسته ای را به پرسش بگیریم. ما انتظار داریم این مساله هنگام گفتگوی او با ران رابین، رئیس دانشگاه حیفا، در «موزه اسرائیل» مورد بحث قرار بگیرد. در این مراسم که دانشگاه حیفا و دانشجویان آلمانی حضور دارند، فرصتی برای طرح سئوال از مرکل خواهد بود.

دکتر جوزف شوستر، رئیس «شورای مرکزی یهودیان آلمان»، به تازگی گفته است تجارت رو به رونق مرکل «با رژیمی در تهران که کشور عمده حامی تروریسم بین الملل، یهودستیز مرگبار جهان و منکر هولوکاست است، با تعهدات بنیادین جمهوری فدرال و قوانین کشور که جرم انکار هولوکاست را مستحق تا پنج سال زندان می داند، ناسازگار است.»

مرکل تا این جا تقاضاهای اسرائیل، آمریکا، شوستر و دیگران برای دست کشیدن از حمایت از ایران را رد کرده و در عوض تصمیم گرفته است در پی راه هایی برای فرار از تحریم های جدید آمریکا باشد. اگر رویای ایران برای تبدیل به یک قدرت هسته ای تحقق یابد، نه تنها اسرائیل و خاورمیانه، بلکه آمریکا و اروپا تهدید خواهند شد.

جمهوری اسلامی خواهان تضعیف دموکراسی و گسترش ایدئولوژی افراطی اسلامی در سراسر جهان است. مرکل، شاید به عنوان قدرتمندترین رهبر اروپا، قادر به پایان دادن به حمایت آلمان از رویاهای مخرب آیت الله ها باشد. ما از او می خواهیم مسیر خود را تغییر دهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG