لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

فلسطینی ها اسرائيل را به نقض آتش بس ۷ ساعته متهم کردند


اسرائيل می گوید نیروهایش روز دوشنبه به مدت هفت ساعت از حمله در بیشتر مناطق غزه خودداری می کنند تا به مردم غزه امکان دسترسی به کمک های انسانی بدهد و به افرادی که خانه هایشان را ترک کرده اند اجازه دهد به محل سکونت خود بازگردند.

اسرائيل تانک های خود را پیش از آغاز آتش بس در نزدیکی مرز غزه مستقر کرد.

اما روز دوشنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که فلسطینی ها اسرائيل را به شکستن آتش بس خود متهم کردند. به گفته مقامات غزه، تحت کنترل حماس، یک دختر هشت ساله در یک حمله به کمپ آوارگان در شهر غزه کشته و ۲۹ نفر دیگر مجروح شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت حمله به یک خانه در کمپ و پس از اعلام آتش بس اسرائيل صورت گرفت. یک سخنگوی ارتش اسرائيل گفت او در حال بررسی این گزارش است.

چند ساعت پیش از آغاز آتش بس تعیین شده نیز یک هواپیمای اسرائیلی در حمله ای یکی از رهبران شبه نظامیان فلسطینی را کشت. گروه «جهاد اسلامی» گفت فرمانده این گروه در منطقه شمال غزه به نام دانیال منصور در حمله هوایی به خانه اش کشته شد.

حماس نسبت به این آتش بس بد گمان است و به ساکنان غزه گفته «جانب احتیاط» را رعایت کنند.

آتش بس چند ساعت پس از حمله یک جنگنده اسرائيلی به شهر رفح در نوار غزه، در ساعت ۷ صبح به وقت محلی آغاز شد. در این حمله دست کم ۱۰ غیر نظامی که در یک مدرسه سازمان ملل متحد پناه گرفته بودند کشته و دست کم ۳۵ نفر دیگر مجروح شدند.

ارتش اسرائيل بعدا گفت که سه نفر را که گمان می رود شبه نظامی بوده اند را در نزدیکی مدرسه هدف قرار داد و در حال «بررسی عواقب» این حمله است. ارتش اسرائيل همچنین گفت آتش بس روز دوشنبه شامل رفح، جایی که عملیات ارتش هنوز در حال اجرا است، نمی شود.

به گفته شاهدان، مدرسه سازمان ملل زمانی مورد حمله قرار گرفت که مردم در صف دریافت غذا بودند. پس از حمله اجساد چندین نفر از جمله کودکان روی زمین غرق در خون بود.

ارتش اسرائیل می گوید حمله به مدرسه سازمان ملل را، که دومین در نوع خود در کمتر از یک هفته، و سومین از نوع خود طی ۱۰ روز است، بررسی می کند. این سه مدرسه سازمان ملل متحد به عنوان پناهگاهی برای جنگ زدگان غزه مورد استفاده قرار گرفته بود.

ساعاتی پس از آن که دبیرکل سازمان ملل متحد حمله به نزدیکی مدرسه در غزه را اقدامی «جنایتکارانه» خواند، وزارت امور خارجه آمریکا نیز نسبت به این اقدام واکنش شدیدی نشان داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در بیانیه‌ای، ضمن «شرم‌آور و وحشت‌انگیز» خواندن حمله به این مدرسه، خواستار انجام تحقیقات کامل در مورد آن شد.

XS
SM
MD
LG