لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

تلاش جامعه جهانی در قاهره برای خاتمه خشونت در غزه


اعضای نهاد دفاع مدنی فلسطینیان در تلاش برای بیرون آوردن یک غیرنظامی از زیر آوار، ۱۸ نوامبر ۲۰۱۲
اعضای نهاد دفاع مدنی فلسطینیان در تلاش برای بیرون آوردن یک غیرنظامی از زیر آوار، ۱۸ نوامبر ۲۰۱۲

حملات اسرايیل وارد ششمین روز شده است.

حملات اسرايیل وارد ششمین روز شده است. دست کم ۱۰ تن تنها طی امروز دوشنبه در غزه کشته شده اند. از زمان آغاز حملات اسراییل به غزه در هفته گذشته تاکنون ۹۰ فلسطینی جان باخته اند. حملات راکتی به اسراییل نیز ۳ غیرنظامی اسراییلی را کشته است.

ارتش اسراییل می گوید ۸۰ نقطه در نوار غزه را هدف گرفته است، که چندین مقر فرماندهی حماس درمیان آنها بوده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز گذشته گفت که کوشش برای برقراری آتش بس باید با توقف پرتاب راکت از سوی شبه نظامیان فلسطینی آغاز شود. آقای اوباما خاطرنشان کرد که دفاع از خود، حق اسراییل است، اما تأکید ورزید که اگر اسراییل آتش موشک را بدون افزایش حملات خود به غزه خاموش کند، راهبرد بهتری را در پیش خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز گذشته گفت که کشورش آماده است تا عملیات علیه شبه نظامیان فلسطینی را گسترده تر کند. در این حال، یک مقام اسراییلی امروز برای گفت وگو با هدف برقراری آتش بش وارد قاهره شده تا در مذاکراتی که با میانجیگری مصر انجام می گیرد، شرکت کند. گفتنی است که مصر با اسراییل توافق صلح دارد.

رییس جمهوری آمریکا که روز گذشته در سفر بانکوک به سر می برد، گفت حامیان فلسطینیان باید در نظر داشته باشند که بالا گرفتن تنش میان اسراییل و حماس به معنای به تعویق افتادن جدی کوشش برای پیش بردن روند صلح خواهد بود.

حملات روز گذشته (یکشنبه) اسراییل به غزه ۸ خبرنگار را نیز کشت. ارتش اسراییل به خبرنگاران هشدار داده که از مراکز عملیات حماس فاصله بگیرند. گروه گزارشگران بدون مرز اسراییل را به سبب این حملات محکوم کرده و آن کشور را به مسدود کردن راه های دستیابی به اطلاعات متهم کرده است. اسراییل در واکنش گفت که به خبرنگاران اجازه می دهد برای تهیه گزارش وارد غزه شوند و قصد آسیب زدن به خبرنگاران خارجی را ندارد.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که ستیزه جویان حماس از نوار غزه بامداد امروز دوشنبه، طی ۱۰ دقیقه، ۱۲ راکت به سوی جنوب اسراییل پرتاب کردند که هیچ گونه آسیبی به کسی نرسانده.

کشته شدن ۱۱ غیرنظامی فلسطینی ـ که ۹ نفرشان عضو یک خانواده بوده اند ـ توجه بیشتر جامعه جهانی را به سوی درگیری های نوار غزه معطوف کرده. ارتش اسراییل واکنشی به گزارشی که در روزنامه لیبرال هاآرتز اسراییل منتشر شده، نشان نداده است. این گزارش حاکی از آن است که ارتش اسراییل در جستجوی یکی از مقرهای فرماندهی حماس، به اشتباه به خانه ای حمله هوایی کرده که اعضای۴ نسل در آن زندگی می کرده اند و شماری از این غیرنظامیان را قربانی کرده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، برای شرکت در گفت و گوهای صلحی که با میانجیگری مصر در قاهره انجام می شود، به مصر سفر می کند. برخی رسانه های اسراییل گزارش داده اند که گروهی نیز از سوی دولت اسراییل برای شرکت دراین گفت و گوها به مصر رفته اند، اما سخنوی نخست وزیر اسراییل از اظهار نظر در این خصوص اجتناب کرد.

وزیر امورخارجه ایتالیا در بروکسل پیشاپیش برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که شرایط به گونه ای است که انتظار می رود طی چند ساعت آینده آتش بس برقرار شود.

وی افزود که گفت و گویش با دولت اسراییل وی را به این نتیجه رسانده که دولت آن کشور علاقه ای به تصرف نوار غزه ندارد. دست کم ۲۲ کودک در میان جان باختگان فلسطینی بوده اند. اسراییل می گوید اگر پرتاب راکت از سوی حماس متوقف شود، ارتش آن کشور نیز به حملات خود به نوار غزه پایان خواهد داد.

از سوی دیگر، سخنگوی خالد مشعل، از رهبران حماس، نیز گفته است تنها در صورت این راکت پراکنی را متوقف می کند که اسراییل دست از حملات خود بردارد.

چین نیز امروز دوشنبه از هر دو سوی درگیری خواست تا خشونت را خاتمه دهند. شماری از وزرای امورخارجه کشورهای عربی نیز در نشست قاهره با هدف پایان دادن به تنش میان اسراییل و حماس در نوار غزه شرکت خواهند داشت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل با انتقادات احتمالی درون کشور خود رو به روست، که انتخاب مجدد وی را در انتخابات روز ۲۲ ژانویه در کشورش با دشواری مواجه خواهد ساخت.

روزنامه لیبرال هاآرتص اسراییل نتایج نظرسنجی خود را درخصوص حمله به نوار غزه و اشغال آن منتشرکرده. نتایج این نظرسنجی حاکی از آن است که درحالی که ۸۴ درصد از اسراییلی ها خواستار حمله اسراییل به غزه در واکنش به راکت پراکنی حماس هستند، تنها ۳۰ درصد از مردم اسراییل خواهان اشغال نوار غزه هستند و ۱۹ درصد نیز خواهان آن هستند که دولت کشورشان راهی برای آتش بس بیابد.
XS
SM
MD
LG