لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۱

کشتی ايرلندی ناوگان بين المللی غزه را ترک کرد


کشتی ايرلندی ناوگان بين المللی غزه را ترک کرد
کشتی ايرلندی ناوگان بين المللی غزه را ترک کرد

يک کشتی ايرلندی، ناوگان بين المللی ایی که آماده می شود محاصره نيروی دريايی اسرائیل در نوار غزه را بشکند، ترک کرد.

سازمان دهندگان اين ناوگان طرفدار فلسطینيان، اسرائيل را متهم به خرابکاری کرده اند و اعلام کردند اين کاروان دريايی ممکن است بدون اجازه اسرائيل از يونان بسوی غزه حرکت کند.

فعالان روز پنجشنبه گفتند آنها صدمه ای به موتور اين قايق ايرلندی که در بندر «گوچک» ترکيه در چند هفته گذشته لنگر انداخته بود، کشف کردند.

آنها اين صدمه را عمل خرابکاری توسط غواصان حرفه ای ناميدند و اسرائيل را مقصر دانستند. اسرائيل هشدار داده است که به اين ناوگان اجازه عبور از محاصره غزه را نخواهند داد. يک مقام وزارت امور خارجه اسرائیل با تمسخر درباره این اتهام به يک خبرگزاری سوئد گفت: اين اتهامات شبيه طرحی در فيلم جميز باند است.

سازمان دهندگان گفتند قايق ايرلندی با ۲۰ فعال، اگر با موتور آسيب ديده به دريا می رفت، ممکن بود غرق شود. روز دوشنبه آنها آسیب های مشابهی را در کشتی سوئدی جوليانو، در بندر پيرائوس يونان، گزارش دادند و آن را نيز خرابکاری اسرائیل ناميدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از کلود ليستيک، يکی از هماهنگ کنندگان گفت: ناوگان زمانی که جوليانو تعميير شود (احتمالا روز شنبه) «همه با هم و در هر شرايطی» بسوی غزه حرکت خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، روز پنجشنبه گفت که کشورش به طور کامل حق متوقف کردن آنچه که او «تلاش برای قاچاق سلاح» به غزه تحت کنترل حماس ناميد را دارد.

XS
SM
MD
LG