لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

ممنوعیت دو کشتی حامل فعالان هوادار فلسطینیان به غزه


ممنوعیت دو کشتی حامل فعالان هوادار فلسطینیان به غزه
ممنوعیت دو کشتی حامل فعالان هوادار فلسطینیان به غزه

نیروهای اسراییل مانع ورود دو کشتی حامل فعالان هوادار فلسطینیان شده اند. آنان سعی داشتند محاصره اسراییل بر غزه را بکشنند.

سخنگوی نیروهای دفاعی اسراییل در بیانیه ای گفت ممنوعیت ورود کشتی ها روز جمعه در آب های بین المللی در راستای رهمنودهای دولت و پس از آن صورت گرفت که سعی شد از رسیدن آنها به غزه جلوگیری شود.

نیروی دریایی اسراییل کشتی ها را به بندر آشدود هدایت کرد. فعالان در آنجا به مقام های پلیس و اداره مهاجرت تحویل داده خواهند شد.

پیشتر، نیروهای دفاعی اسراییل ویدیویی در یوتیوب منتشر کرد که نشان می داد افسران نیروی دریایی به کشتی های فعالان هشدار می دهند آنها محاصره قانونی را نقض می کنند. ویدیو همچنین یک افسر اسراییلی را نشان می داد که به فعالان پبیشنهاد می کرد محموله های کمک را از طریق اسراییل به غزه منتقل کنند.

یک سخنگوی فعالان پیش از این به صدای آمریکا گفته بود کشتی ها حامل تدارکات پزشکی و نامه های همبستگی برای مردم فلسطین هستند. تماس با کشتی ها پس از آن که دو کشتی نیروی دریایی اسراییل غروب جمعه به وقت محلی راه را بر آنها بست قطع شد.

۲۷ فعال از کشورهایی شامل آمریکا، کانادا و ایرلند روز چهارشنبه از ترکیه به راه افتاده بودند. آنان می گویند هدفشان این است که کمک های دارویی به فلسطینیان در غزه تحویل دهند.

اسراییل محاصره دریایی بر غزه را در سال ۲۰۰۷ وضع کرد و آن را تلاشی برای جلوگیری از رسیدن اسلحه به شبه نظامیان در غزه نامید.

روز پنجشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر از آمریکاییان خواست از شرکت در ناوگان کشتی های حامل کمک خودداری کنند و گفت اعلام کرد آنان ممکن است با پیامدهای قانونی روبرو شوند.

XS
SM
MD
LG