لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

درخواست اسراییل از سازمان ملل برای توقف کشتی های کمک رسان به غزه


درخواست اسراییل از سازمان ملل برای توقف کشتی های کمک رسان به غزه
درخواست اسراییل از سازمان ملل برای توقف کشتی های کمک رسان به غزه

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل از بان کی - مون دبیر کل ناتو درخواست کرده است به متوقف ساختن کاروان کشتی هایی که سعی دارند محاصره اسراییل بر غزه را بشکنند، کمک کند.

دفتر نتانیاهو در بیانیه ای می گوید او این درخواست را روز جمعه در یک گفت و گوی تلفنی با بان کی - مون مطرح ساخت.

بیانیه حاکی است نتانیاهو به دبیر کل گفته است که سازمان دهندگان ناوگان، «عناصر افراطی مسلمان» هستند که امیدوارند اسراییل را به مناقشه تحریک کنند.

سازمان ملل متحد در بیانیه ای می گوید آقای بان به نگرانی های نتانیاهو توجه کرده و گفته است برای کسانی که می خواهند کمک به غزه بفرستند راه های زمینی وجود دارد. بان کی مون همچنین گفت اسراییل باید «گام های معقولی» برای پایان دادن به محاصره غزه بردارد.

انتظار می رود ناوگان بین المللی شامل ۱۵ کشتی ما آینده به حرکت در آید، این اقدام یک سال پس از آن انجام می گیرد که تکاوران اسراییلی در حمله به یک کشتی ترکیه که بخشی از ناوگان کمک برای غزه بود، ۹ فعال را کشتند.

در خبری دیگر، مسئولان پزشکی فلسطینی می گویند سه ستیزه گر فلسطینی بامداد شنبه در حمله هوایی اسراییل به نوار غزه کشته شدند.

شاهدان می گویند هواپیماها اتومبیلی را در شهر خان یونس زیر آتش گرفتند.

ارتش اسراییل می گوید هدف حمله یک «جوخه تروریستی» حماس بود که قصد دارد اسراییلی ها را در جریان عید فصح بربایند.

گروه حماس تایید کرد که کشته شدگان بخشی از شاخه نظامی آن گروه بوده اند، اما برنامه ریزی برای آدم ربایی را تکذیب کرد. حماس تهدید کرد مرگ آنها را تلافی خواهد کرد.

در هفته های اخیر تنش در امتداد مرز اسراییل - غزه شدت گرفته است. ستیزه گران فلسطینی راکت و خمپاره به جنوب اسراییل شلیک کرده اند و اسراییل با حملات هوایی به غزه در مقام تلافی برآمده است.

XS
SM
MD
LG