لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

اسرائيل به کشتی امدادی ليبی عليه شکستن محاصره غزه هشدار داد


اسرائيل به يک کشتی حامل کمک های امدادی ليبی به مقصد نوار غزه عليه تلاش برای شکستن محاصره دريائی اين قلمرو فلسطينی هشدار داده است.

مقامات اسرائيلی می گويند کشتی می تواند محموله خود را به يک بندر مجاور در مصر ببرد و در آنجا خالی کند، ولی اگر بخواهد به غزه برود، نيروی دريائی اسرائيل راه را بر آن می بندد.

مقامات در تشکيلات خيريه ليبيائی که کشتی را اجاره کرده اند مي گويند مصمم اند به قلمرو فلسطينی برسند.

کشتی روز شنبه از يونان در سفری که انتظار مي رود نزدیک به هفتاد ساعت طول بکشد، به راه افتاد. مقامات اسرائيلی و يونانی مي گويند کشتی پس از مذاکراتی ديپلماتيک راهی بندر مصری ال عريش شد.

اسرائيل در ماه مه هنگامی که کماندوهایش ضمن بستن راه بر کاروانی از کشتی های امدادی ۹ فعال هوادار فلسطينی ها را در يک کشتی ترکيه کشتند، خشم بين المللی را برانگيخت. اسرائيل می گويد نيروهايش در واکنش به حمله مسافران کشتی امدادی از خود دفاع کرده اند.

اسرائيل می گويد هدف از محاصره غزه جلوگيری از قاچاق تسليحات توسط حماس و ديگر گروههای ستيزه گر فلسطينی است.

فشارهای جهانی پس از رويائی مرگبار ماه مه، اسرائيل را وادار ساخته است بعضی از محدوديت های محاصره زمينی غزه را بردارد و به اقلامی که کاربرد نظامی ندارد اجازه ورود بدهد.

کشتی اخير امدادی را تشکيلات خيريه ای به راه انداخته است که پسر معمر قذافی رهبر ليبی آن را اداره می کند. گفته می شود اين کشتی که پرچم مولداوی را دارد حامل ۲۰۰۰ تن غذا، دارو و ديگر تدارکات درمانی است، و علاوه بر خدمه، ده فعال طرفدار فلسطينی ها نيز در آن هستند.

XS
SM
MD
LG