لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

کالاهای امدادی راهی غزه شدند


صدها کامیون حامل غذا و دیگر کالاها روز سه شنبه، پس از اینکه اسراییل محاصره نوار غزه را تسهیل کرد، روانه غزه شدند.

کابینه اسراییل روز یکشنبه مواردی را که ورود همه کالاهای غیرنظامی را به سرزمین های فلسطینیان مجاز می کند، تأیید کرد.

این نخستین بار است که انواع کالاها با کامیون به صورت مجاز وارد سرزمین فلسطینی می شود. حماس از ۳ سال پیش کنترل غزه را در دست دارد.

در پی حمله کماندوهای اسراییلی به کشتی های فعالان مدافع حقوق فلسطینی ها، اسراییل برای پایان دادن به محاصره اقتصادی غزه به شدت تحت فشارقرار گرفته بود.

محاصره دریایی برای جلوگیری از قاچاق اسلحه توسط شبه نظامیان حماس و هواداران آن، همچنان برقرار است.

اسراییل و جامعه بین المللی حماس را یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

روز دوشنبه، وزیر راه و ترابری لبنان، باوجود هشدارهای دولت اسراییل که گفته بود به کشتی جولیا اجازه پهلو گرفتن در منطقه ای که به دست حماس اداره می شود نخواهد داد، به این کشتی امدادرسان اجازه داد در مسیر خود به غزه از قبرس عبور کند.

قاضی اریدی گفت او نمی توانسته به این کشتی (که بنا بر برخی گزارش ها ناجی العلی نام گرفته است) اجازه حرکت مستقیم به مناطق محاصره شده توسط اسراییل را بدهد، زیرا اسراییل و لبنان هنوز در جنگ به سر می برند.

سخنگوی کشتی امدادی، از جنبش «آزادی فلسطین»، گفت کشتی به زودی از بندر تریپولی در لبنان حرکت می کند. در این کشتی ده ها روزنامه نگار و فعال اروپایی از جمله اعضای پارلمان اروپا سفر می کنند.

همچنین کشتی دیگری به نام مریم که در آن همه زن هستند، قصد سفر به غزه را دارد. ۵۰ زن فعال شامل ۴ راهبه آمریکایی به همراه داروهای سرطان و دیگر کمک های انسان دوستانه سرنشین این کشتی هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه برای سفر به اسراییل، غزه و کرانه باختری هشدار صادر کرد و از شهروندان آمریکایی خواست در آینده از سفر دریایی به غزه پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG