لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

اسرائیل حصر اقتصادی غزه را تسهیل می کند


اسرائیل با صدور مجوز برای ورود کالاهای غیر نظامی به نوارغزه، محاصره این منطقه را تسهیل کرد.

کابینه اسرائیل روز یکشنبه مواردی را تأیید کرد که ورود کالاهای غیرنظامی بیشتری را به غزه مجاز می کند. اسرائیل فهرست کالاهای مجاز برای غزه را با فهرستی جدید از کالاهای ممنوعه تعویض خواهد کرد و به تمامی کالاهایی که در فهرست جدید ذکر نشده اند، اجازه ورود به غزه می دهد.

اسراییل می گوید اکنون ورود مواد خوراکی، لوازم آشپزخانه و دشک و برخی مصالح ساختمانی، به نوار غزه آزاد است.

در پی حمله کماندوهای اسراییلی به کشتی های فعالان مدافع حقوق فلسطینی ها، اسراییل برای پایان دادن به محاصره اقتصادی غزه به شدت تحت فشارقرار گرفته بود.

کاخ سفید در بیانیه ای در روز یکشنبه، با استقبال از سیاست جدید اسرائیل می گوید با تمهیدات جدید ضمن جلوگیری از ورود اسلحه باید شرایط زندگی مردم فلسطینی ارتقا یابد.

کاخ سفید همچنین می گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در تاریخ ۶ ژوئیه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ملاقات می کند.

رام امانوئل، دستیار ارشد باراک اوباما، روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری ای بی سی گفت دیدار پیش روی آقای نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا در پی لغو ناگهانی ملاقات آنان در ماه ژوئیه، صورت می گیرد.

حمله مرگبار اسرائیل به ناوگان حامل کمک برای فلسطینی ها یک روز پیش از تاریخ از پیش تعیین شده برای دیدار میان رهبران سیاسی آمریکا و اسرائیل بود.

این حمله روابط میان اسرائیل و آمریکا را دچار تنش کرد. آقای اوباما وضعیت در نوار غزه را «بی ثبات» توصیف کرد و از ارسال بسته های امدادی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار به سرزمین های فلسطینی خبر داد.

اسرائیل پس از تسلط گروه شبه نظامی حماس، نوار غزه مورد محاصره اقتصادی قرار داد.

همزمان، دولت آلمان اسرائیل را به دلیل ممانعت از ورود وزیر توسعه آلمان به غزه طی سفرش به منطقه، سرزنش کرد.

وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه با ابراز تأسف از عملکرد اسرائیل گفت اسرائیل کاری می کند که حتی دوستان واقعی اش از درک رفتارش عاجزند.

XS
SM
MD
LG