لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

انتقاد نتانیاهو از طرح فرانسه برای صلح خاورمیانه


لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه روز یکشنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفتگو کرد. او همچنین در این روز در سفری به کرانه باختری رود اردن، در شهر فلسطینی نشین رام الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار و گفت و گو کرد.

اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از ملاقات با لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، طرح پیشنهادی دولت فرانسه برای صلح خاورمیانه را مورد انتقاد شدید قرار داد.

آقای فابیوس که به خاورمیانه سفر کرده است، تلاش می کند روند متوقف شده مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان را از طریق یک گروه بین المللی شامل کشورهای عرب و اتحادیه اروپا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد احیا کند.

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به چنین طرحی به هیئت دولت خود گفت: «پیشنهادهای بین المللی را که به ما ارائه شده، دارند به ما تحمیل می کنند... این پیشنهادها عاری از هر گونه اشاره واقعی به پیش شرط های امنیتی و دیگر نیازهای ملی ما است. آنها دارند تلاش می کنند ما را به سوی مرزهایی غیرقابل دفاع سوق بدهند بدون این که فکر کنند در آن سوی مرز چه اتفاقی رخ خواهد داد. البته این منتهی به آن نوع نتایجی خواهد شد که اکنون از نزدیک از سوی نوار غزه و لبنان تجربه می کنیم. ما اجازه نخواهیم داد این اتفاق بیافتد. تنها راه دستیابی به توافق مذاکرات بین دو طرف است و ما با قاطعیت تلاش برای تحمیل افکار بین المللی بر خودمان را رد خواهیم کرد.»

نخست وزیر اسرائیل بطور مستقیم از طرح پیشنهادی فرانسه نام نبرد ولی اظهارات او تنها ساعاتی پیش از ملاقاتش با وزیر امور خارجه فرانسه در محافل اسرائیلی به عنوان انتقاد شدیدی از پیشنهادهای دولت فرانسه تعبیر و تفسیر شده است.

فرانسه تاکنون همراه با کشورهای عرب به یک قطعنامه احتمالی از سوی شورای امنیت توجه داشته است که بر اساس آن، چهارچوب ماهیت و زمان مذاکرات مشخص خواهد شد و احتمالا دوره ایی ۱۸ ماهه برای تکمیل مذاکرات تعیین خواهد شد.

وزیر امور خارجه فرانسه در پی ملاقات با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه مصر گفت ما برای جستجوی صلح در این منطقه کار می کنیم.

به گفته مقامات فلسطینی و دیپلمات های فرانسوی، پیشنهاد صلح فرانسه به منظور ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه خواهان آن است که مرزهای اسرائیل با یک کشور فلسطین در آینده متکی بر خطوطی باشد که پیش از تسخیر کرانه غربی و شرق اورشلیم و نوار غزه به دست اسرائیل در جریان جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی وجود داشت. اسرائیل قویا بازگشت به خطوط مرزی پیش از سال ۱۹۶۷ میلادی را رد می کند.

XS
SM
MD
LG