لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

گروه تحقیقاتی اسرائیل هرگونه خطا در حمله به کشتی امدادی غزه را رد کرد


در مه 2010، سربازان اسرائیلی پس از هشدار به کشتی امدادی عازم غزه، وارد آن شدند و به دنبال حمله سرنشینان کشتی با آنان درگیر شدند
در مه 2010، سربازان اسرائیلی پس از هشدار به کشتی امدادی عازم غزه، وارد آن شدند و به دنبال حمله سرنشینان کشتی با آنان درگیر شدند

علی رغم محکومیت بین المللی حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی امدادی که سال گذشته عازم غزه بود، یک تیم تحقیقاتی اسرائیلی هرگونه عملکرد خطا از جانب ارتش و دولت این کشور را در این واقعه مرگبار رد کرد.

کمیسیون «تورکل» روز یکشنبه در گزارش خود اعلام کرد که سربازان اسرائیلی پس از ورود به کشتی که سعی می کرد با نقض قوانین حصر غزه، به این منطقه نزدیک شود با حمله فعالان حامی فلسطینی ها مواجه شدند و از خود دفاع کردند. در این واقعه هشت فعال ترکیه ای و یک شهروند آمریکایی-ترک کشته شدند.

روابط میان ترکیه و اسرائیل، پس از این رویداد به سردی گرایید و اسرائیل مجبور شد به دنبال انتقادات شدید بین المللی در این حمله، حصر اقتصادی غزه را تسهیل کند.

کمیسیون تحقیقاتی اسرائیل همچنین گفته است که اقدام اسرائیل در محاصره اقتصادی غزه که برای بیش از سه سال ادامه داشت، قوانین بین المللی را نقض نمی کند. این کمیسیون در عین حال اسرائیل را به آزمایش راه های متمرکز کردن تحریم ها بر گروه شبه نظامی حماس و نه مردم غیرنظامی ساکن نوار غزه، ترغیب کرده است.

ریاست کمیسیون تحقیقاتی اسرائیل درباره حمله به کشتی امدادی غزه، برعهده یک قاضی بازنشسته دادگاه عالی اسرائیل و دو ناظر بین المللی، یکی از کانادا و دیگری از ایرلند است.

XS
SM
MD
LG