لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

آیا قانون مجازات برای استفاده از مانکن‌های لاغر در اسرائیل تصویب می‌شود


هفته مد میلان ۲۰۱۷
هفته مد میلان ۲۰۱۷

قانونگذاران و پیکارگران اسرائیلی می خواهند قوانین ممنوعیت استخدام مدلهای لاغر را شدید تر کنند.

صنعت مد در سراسر جهان در به کار بردن مدلهای بسیار کم وزن مورد انتقاد قرار گرفته است.

منتقدان ادعا می کنند مدلهایی که دارای وزن پایین، در حدی که برای سلامتشان خطرناک است، موجب می‌شوند در بین نسلهای جوان استانداردهای غلط جای بیافتد و بیماریهایی مانند بی اشتهایی و سبک زندگی ناسالم رواج پیدا کنند.

اسرائیل در سال ۲۰۱۲ نخستین کشوری شد که قانونی در این باره تصویب کرد. در این قانون شرکتهای تولید آگهی های تجاری اجازه فوتوشاپ کردن مدلها و یا استخدام مدلهایی که وزنشان زیر شاخص توده بدنی مشخص است را ندارند.

بعد از آن کشورهای دیگر از جمله فرانسه که مرکز صنعت مد به شمار می‌رود گامهای مشابهی برداشته اند. البته یک تفاوت بین دو کشور این است که در فرانسه از ماه آینده هر کسی این قانون را دعایت نکند باید جریمه دهد و ممکن است زندان شود.

«آدی بارکان» عکاس مد اسرائیلی از حامیان این قانون است. او می‌گوید مشکل قانون اسرائیل این است که هیچ مجازاتی برای قانون شکنان مطرح نشده برای همین شرکتهای تبلیغاتی به استفاده از مدلهای لاغر ادامه می‌دهند و پیامدی برایش نیست.

آدی بارکان هنگام عکاسی

بارکان می گوید «اگر ما قانون را تغییر داده ایم، باید یک مجازاتی هم در کار باشد. اگر کسی هنوز از مدلهای لاغر استفاده میکند و یا با فوتوشاپ عکس مانکنها را لاغر می کند، باید جریمه بدهد.»

به عقیده وی این تنها راه برای ایجاد تغییر در بازار و مهم تر از آن در مصرف کننده است. او می گوید در این صورت زندگی میلیونها نفر بهتر خواهد شد و زمان ایجاد این تغییر، همین حالا است.

«نوریت کورِن» نماینده‌ی مجلس اسرائیلی همراه با ۴۲ عضو دیگر پارلمان اسرائیل پیش‌نویس این قانون را آماده کرده اند. هدف از این قانون جلوگیری صنعت مد در ترویج استاندارهای غلط و وزن پایین است و در نتیجه ایجاد یک نسل جوان سالم.

خانم کورن - نماینده‌ی مجلس اسرائیل

بر اساس پیشنویس قانون خانم کورن، آژانسهای بازرگانی که این قانون را رعایت نکنند، جریمه خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG