لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

نتانیاهو: اقدامات روحانی برای دفع تحریم ها به شکست می انجامد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می گوید تلاش های حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در سفر به اروپا برای لابیگری در راستای نجات برجام شکست خواهد خورد.

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: روحانی با امید به تقویت همکاری های اقتصادی و جبران پیامدهای بازگشت تحریم های آمریکا به وین رفته است. سفر روحانی به اروپا با بازداشت یک دیپلمات ایرانی و پنج نفر دیگر به اتهام توطئه برای بمبگذاری علیه یک گروه اپوزیسیون در پاریس همزمان شد.

نخست وزیر اسرائیل، ایران را با توجه به نقش دیپلمات اش در طرح یک بمبگذاری ادعایی به «دورویی» در جلب حمایت اروپایی ها متهم کرد.

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی در موزه زندانیان زیرزمینی در شهر «عکا» گفت: «این هفته نمونه ای از دورویی بی حد و حصر و خیره سری گستاخانه ایران است. این هفته رئیس جمهوری ایران با رهبران اروپا ملاقات می کند تا بر تحریم های پرزیدنت ترامپ غلبه کند. به شما می گویم تلاش های ایران حتی با حمله تروریستی که در خاک فرانسه طرحریزی کرده شکست خواهد خورد.»

نخست وزیر اسرائیل با اشاره ای تلویحی به نقش اسرائیل در کشف این توطئه گفت: «تصادفی نبود که این حمله خنثی شد.»

نتانیاهو در ماه مه گفته بود سرویس های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل مانع حملات تروریستی در بیش از ۳۰ کشور شده بودند و در ماه ژانویه از ناکام گذاشتن هواپیماربایی برای سقوط در شهرهای اروپایی خبر داده بود.

روز سه شنبه، وقتی طرح بمبگذاری کشف شد، نتانیاهو از کشورهای اروپایی خواست گفتگوهای از پیش برنامه ریزی شده با ایران بر سر نجات توافق هسته ای را لغو کنند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین چهارشنبه از اروپا خواستار توقف تامین مالی ایران شده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG