لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

انتقاد شدید نتانیاهو از اتحادیه اروپا


نخست وزیر اسرائیل از اتحادیه اروپا به دلیل حذف حماس از فهرست سازمان های تروریستی بشدت انتقاد کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه، تصمیم دادگاه اتحادیه اروپا را نمونه گیج کننده ای از آنچه آنرا « سالوس اروپائی»نامید توصیف کرد و گفت این اقدام نشان می دهد بسیاری در قاره اروپا از هولوکاست درس نگرفته اند.

دادگاه گفت دستور بیرون آوردن حماس از فهرست را به دلیل عدم رعایت مقرراتی که گنجاندن آنرا ایجاب می کرد، صادر کرده است.

دادگاه می گوید اتحادیه اروپا حماس را به نادرستی بر اساس اطلاعاتی که از رسانه ها و اینترنت جمع کرده بود، در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

دادگاه گفت تصمیم اتحادیه اروپا به مسدود ساختن دارائی های حماس برای سه ماه یا تا زمانی که روند استیناف تکمیل شود ادامه خواهد یافت.

نتانیاهو با یادآوری این که تصمیم دادگاه در همان روزی که اروپا از اسرائیل خواست در باره جنایات جنگی تحقیق کند گرفته شد، گفت حماس به ده ها بمب گذاری انتحاری و حملات دیگر علیه شهروندان اسرائیلی دست زده است و افزود اسرائیل به دفاع از خود در برابر «نیروهای ترور، بیداد و سالوس» ادامه خواهد داد.

نتانیاهو گفت چنین می نماید که بسیاری در اروپا، که در خاک آن شش میلیون یهود قتل عام شدند، چیزی نیاموخته اند.

موسی ابو مرزوق ، قائم مقام رهبر حماس، از تصمیم دادگاه استقبال کرد و آنرا اصلاح یک « اشتباه تاریخی» که اتحادیه اروپا وقتی جنبش حماس را در فهرست گنجاند مرتکب شد، نامید.

او گفت حماس یک حرکت مقاومت است و بر اساس تمام قوانین و معیارهای بین المللی حق دارد در برابر اشغال مقاومت کند.

تصمیم دادگاه همچنین در حالی اعلام شد که پارلمان اروپا قطعنامه ای را که از شناسائی حکومت فلسطینی حمایت می کند تصویب کرد. در قطعنامه،که لازم الاجرا نیست گفته می شود پارلمان « بطور اصولی از شناسایی حکومت فلسطینی و راه حل دو کشوری حمایت می کند.»

XS
SM
MD
LG