لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

انتخابات پارلمانی اسرائیل آغاز شد؛ رقابت دوباره بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز


سومین انتخابات پارلمانی اسرائیل در سال جاری امروز در حال برگزاری است. این بار نیز مثل دو انتخابات گذشته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور با بنی گانتز رقابت خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل و رهبر حزب لیکود، و بنی گانتس، رهبر حزب آبی- سفید که تا حال رهبر اپوزیسیون بوده، نتوانستند بعد از دو انتخابات قبلی، دولت ائتلافی تشکیل دهند و در این انتخابات نیز با هم رقابت نزدیکی دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پس از برگزاری دو دور انتخابات قبلی که هیچکدام از احزاب اسرائیل نتوانستند حد نصاب رأی لازم برای تشکیل دولت به تنهایی را کسب کنند، نظرسنجی‌های تازه از ادامه این وضعیت حکایت دارند.

به نوشته این خبرگزاری، عدم اطمینان از کسب حداقل آرای لازم برای حزب متبوع نتانیاهو، کار را برای او که دو هفته بعد از انتخابات فردا باید در دادگاه به اتهام‌های فسادی که علیه او مطرح شده پاسخ دهد، دشوارتر از قبل می‌کند.

ناظران به انتخابات دوشنبه به عنوان یک همه‌پرسی دیگر برای بنیامین نتانیاهو ۷۰ ساله می‌نگرند. او که از سال ۲۰۰۹ به این طرف نخست وزیر اسرائیل بوده، رکورددار طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری اسرائیل است.

در انتخابات امروز، که قرار است طی آن ۱۲۰ عضو کنست (پارلمان) انتخاب شوند، بسیاری از نگاه‌ها به آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل، خانه ما»، دوخته شده است؛ چرا که پیوستن او به هرکدام از دو رقیب اصلی می‌تواند امکان تشکیل دولت ائتلافی را فراهم کند.

اعراب اسرائیلی هم در انتخابات دوم امسال توانستند تعداد کرسی‌های خود را افزایش دهند. آنها امیدوارند در رایزنی‌ها برای تشکیل دولت ائتلافی حضور داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG