لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

انتخابات اسرائیل| نتایج اولیه حاکی از رقابت بسیار نزدیک نتانیاهو با رقبایش است


در انتخابات اسرائیل رقابت بسیار نزدیکی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رقیب اصلی خود «بنی گانتز» ژنرال دارای درجه سپهبدی وجود دارد
در انتخابات اسرائیل رقابت بسیار نزدیکی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رقیب اصلی خود «بنی گانتز» ژنرال دارای درجه سپهبدی وجود دارد

نتایج غیررسمی انتخابات اسرائیل در صبح روز چهارشنبه ۲۷ شهریور نشان می دهد که رقابت بسیار نزدیکی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رقیب اصلی خود «بنی گانتز» ژنرال دارای درجه سپهبدی وجود دارد.

رویترز روز چهارشنبه ۲۷ شهریور درباره نتایج اولیه این انتخابات به نقل از شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل نوشت که نتایج اولیه غیررسمی نشان می دهد که حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و راست میانه آبی و سفید به رهبر بنی گانتز هر کدام ۳۲ کرسی از پارلمان را از آن خود کرده باشند.

رویترز گزارش داد که هنوز مشخص نیست هیچ‌یک از احزاب و تشکل‌ها قادر باشند دولتی ائتلافی با حمایت ۶۱ نمایده تشکیل دهند.

کمیسیون انتخاباتی هنوز نتایج رسمی مقدماتی را اعلام نکرده است.

انتخابات پارلمانی اسرائیل هر چهار سال یک بار برگزار می شود و در آن حدود مجموع ۴۰ حزب با هم رقابت می کنند و حزب دارای اکثریت مطلق یا ائتلافی از احزاب، نخست وزیر را معرفی می کند.

در انتخابات گذشته که در ابتدای بهار امسال برگزار شد، حزب لیکود و حزب رقیب آن، ائتلاف آبی-سفید، هر کدام توانستند ۳۵ کرسی در کنست یا پارلمان ۱۲۰ عضوی بدست بیاورند. اما لیکود با دیگر احزاب، ائتلاف کرد و مجموعا آنها ۶۵ کرسی را در اختیار گرفتند.

با این حال، آقای نتانیاهو که بار دیگر به عنوان نخست وزیر انتخاب شده بود تا اوایل خرداد ماه نتوانست دولت ائتلافی خود را تشکیل دهد و از این رو، پارلمان این کشور رای به انتخابات دوباره داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG