لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

امکان برگزیده شدن دوباره نتانیاهو به نخست وزیری


شهروندان اسراییل درانتخابات پارلمانی که انتظار می رود در آن بنیامین نتانیاهو برای سومین باربرمسند نخست وزیری بنشیند، رای می دهند.

نظرسنجی ها پیش از رای گیری نشان می داد اتحادیه حزب لیکود نتانیاهو وحزب ناسیونالیست اسراییل خانه ما ، اکثر کرسی ها را به دست خواهد آورد.

برخی نظر سنجی ها پیش بینی می کرد حزب ناسیونالیست افراطی "وطن یهودی" به رهبری نفتالی بنت، سرمایه دارجوان وجذاب، به سومین جناح بزرگ درپارلمان تبدیل خواهد شد. بنت گفته است اسراییل باید بخش های بزرگی از کرانه غربی را ضمیمه خاک خود سازد.

خبرنگار صدای آمریکا می گوید اقتصاد ارجحیت عمده ای برای رای دهندگان است.
بسیاری از اسراییلیان همچنین ازبالا بودن هزینه زندگی وشکاف عمیق بین دارا و ندارشکایت کرده اند- مشکلات احتماعی که رهبران اوپوزیسیون چپ میانه قول داده اند به آنها بپردازند. اما جدا شدن رهبران ازیکدیگر و پیوستن به چندین حزب مانع ازآن شده است آنها بلوک واحدی تشکیل دهند وگزینه ای واقعگرایانه برای نتانیاهوعرضه کنند.

نخست وزیراسراییل چهره ای به عنوان یک رهبر قاطع درمسائل امنیتی( مانند تهدید ناشی ازیک ایران مجهز به تسلیحات اتمی) برای خود ساخته است. اوعهد کرده است به فشاربرجامعه بین المللی برای متوقف ساختن برنامه اتمی ایران ادامه دهد وحاضر نشده است عمل نظامی را درصورت شکست دیپلماسی رد کند.

نتانیاهو درآغاز دوباره روند صلح اسراییل- فلسطینیان نیزموضع سختی برگزیده است. بسیاری از اسراییلیان به چشم اندازصلح با فلسطینیان، که بین پیکارجویان اسلامی حاکم برنوارغزه و حزب سکولارفتح در کرانه غربی تقسیم می شوند، بدبین هستند.

نظر سنجی ها نشان داده است حزب نتانیاهو وشریکان ناسیونالیست و مذهبی آن دست کم اکثریت اندکی از ۱۲۰کرسی های پارلمان را تصاحب خواهند کرد. اما، همچنین حاکی است فهرست مشترک لیکود- بیتنو کرسی هایی را درمقایسه با پارلمان قبلی از دست خواهد داد.

دولت بعدی با چالش هایی روبرو است، افزایش انزوای دیپلماتیک برسر سیاست های اسراییل نسبت به فلسطینیان، اقتصاد کند و تهدید امکان دست یابی ایران به تسلیحات اتمی ازآن جمله است.
XS
SM
MD
LG