لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

نتانیاهو در مسیر پنجمین دوره نخست وزیری اسرائیل قرار دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - به نظر می رسد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای پنجمین دوره در قدرت خواهد ماند. نتایج انتخابات تنگاتنگ پارلمانی نشان می دهد که «حزب لیکود» و متحدان راستگرای آن در بهترین وضعیت برای تشکیل دولت ائتلافی قرار دارند.

با شمارش ۹۷ درصد آراء، «لیکود» با حزب میانه رو «آبی و سفید» به رهبری بنی گانتس، فرمانده نظامی پیشین، در موقعیتی برابر قرار دارند.

در شرایطی که هیچ یک از دو حزب نتوانند اکثریت را در «کنست» به دست بیاورند، تشکیل یک ائتلاف ضرورت خواهد داشت. «لیکود» و متحدانش می توانند تا ۶۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی مجلس را در اختیار داشته باشند.

هر دو طرف ساعتی پس از پایان رای گیری ادعای پیروزی کردند.

با ادامه شمارش آراء، نتانیاهو به حامیان اش گفت «لیکود» به یک «پیروزی بسیار بزرگ» دست یافته است و عهد کرد «نخست وزیری برای همه» باشد. نتانیاهو در جریان رقابت های انتخاباتی برای تحکیم پایگاه رای دهندگان محافظه کارش وعده داده بود که شهرک نشین ها در کرانه باختری را به اسرائیل ضمیمه کند. چنین اقدامی می تواند هر گونه شانس ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل را از بین ببرد.

گانتس وعده نتانیاهو را «غیرمسئولانه» خوانده بود.

در صورتی که حزب لیکود بتواند یک دولت ائتلافی تشکیل دهد، نتانیاهو امسال رکورددار طولانی ترین دوره نخست وزیری در تاریخ اسرائیل خواهد شد و رکورد دیوید بن گوریون، بنیانگذار و اولین نخست وزیر اسرائیل، را پشت سر می گذارد.

نتانیاهو در عین حال با یک تحقیقات قضایی جاری روبرو است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG