لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

نتانیاهو برای بار سوم نخست وزیر اسرائیل شد


بنیامین نتانیاهو با اعلام پیروزی در انتخابات روز سه شنبه گفت اولویت دولت جدید وی جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته ای است.

ائئلاف حزب تندروی لیکود با حزب اولترا ناسیونالیست ( اسراییل خانه ما) منجر به پیروزی آقای نتانیاهو با اختلاف بسیار کمی شد. این ائتلاف در پارلمان اسرائیل که ۱۲۰ کرسی دارد، اکثریت را خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل که برای دور سوم به این مقام برگزیده می شود در میان طرافدارانش گفت نخستین چالش دولت آینده وی مانع شدن ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.

تعداد کرسی های ائتلاف «لیکود» و «اسرائیل خانه ما»، ۳۱ کرسی است که یازده کرسی کمتر از مجلس پیشین خواهد بود. تعداد کرسی غیرمذهبی ها( سکولار) ۱۹، حزب کار ۱۷ کرسی و حزب افراطی «وطن یهودی» با ۱۲کرسی ترکیب پارلمان بعدی اسرائیل را تشکیل می دهند.

رسانه های اسرائیلی و غربی نتایج انتخابات را عقب رانده شدن نتانیاهو تفسیرکرده اند و می گویند ترکیب جدید نیروها به گونه ای است که نتانیاهو اجبارا وادار به ائتلاف با میانه روها که پیروزی چشمگیری در انتخابات داشته اند، خواهد شد.

تحلیلگران همچنین می گویند شرکت زیاد شهروندان اسرائیل در انتخابات (در حدود ۶۷ درصد)، موجب پیروزی نسبی میانه روها شده است.
XS
SM
MD
LG