لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

اسرائیل برگزاری انتخابات زودرس و حمله احتمالی به ایران را نامرتبط دانست


اسرائیل برگزاری انتخابات زودرس و حمله احتمالی به ایران را نامرتبط دانست
اسرائیل برگزاری انتخابات زودرس و حمله احتمالی به ایران را نامرتبط دانست

به گفته منابع نزدیک به دفتر نخست وزیر اسرائیل، زمان برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد در این کشور که قرار است روز چهارم سپتامبر برگزار شود هیچ ارتباطی با ایران ندارد.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، دفتر نخست وزیر اسرائیل با رد گمانه زنی ها در این باره گفته است هنگام بحث بر سر چگونگی و زمان انحلال پارلمان اسرائیل حتی یکبار نامی از ایران برده نشد.

واکنش دفتر نخست وزیری اسرائیل در پاسخ به برخی گمانه زنی های رسانه ای در این کشور است که پیشتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و ایهود باراک وزیر دفاع را در حال برنامه ریزی برای حمله به تاسیسات اتمی ایران نشان می داد.

براساس تحلیل کانال دوم تلویزیون اسرائیل، نتانیاهو بلافاصله پس از برگزاری انتخابات برای حمله به ایران برنامه ریزی می کند یعنی هنگامی که دولت انتقالی شامل او و ایهود باراک زمام امور را تا هنگام تشکیل دولت بعدی در دست داشته باشد.
پشتوانه چنین تحلیلی می تواند رای بالقوه بالای حزب نتانیاهو (لیکود) در انتخابات آتی باشد. در حال حاضر حزب لیکود در نظرسنجی های انتخاباتی از سایر احزاب اسرائیل جلوتر است.

بنا به حکم دادگاه عالی اسرائیل، دولت انتقالی در این کشور نمی تواند درباره مسایل بسیار مهم (نظیر جنگ) تصمیم بگیرد مگر آنکه شرایطی اضطراری به وجود آید.
با این حال ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفته است نظام حاکم در صورت نیاز عاجل، در هر زمینه ای تصمیم می گیرد.

براساس تحلیلی دیگر که در روزنامه یدیعوت آحرونوت منتشر شده است بنیامین نتانیاهو و ایهود باراک اندکی پیش از برگزاری انتخابات اسرائیل به ایران حمله می کنند اقدامی که پیشتر توسط مناخم بگین بنیانگذار حزب لیکود انجام شد و نیروهای اسرائیلی تاسیاست اتمی عراق را در سال ۱۹۸۱ از بین بردند.

در آن هنگام بگین متهم شد که با حمله به عراق در آستانه برگزاری انتخابات، مقدمات پیروزی خود را فراهم کرده است اما نخست وزیر وقت اسرائیل این اتهامات را رد کرد و گفت دستور حمله را فقط به سبب مصالح امنیتی آن زمان صادر کرده است.

شلی یاخیموویچ رهبر حزب کارگر در اسرائیل با انتقاد از موضعگیریهای دولت اسرائیل در قبال ایران گفته است دولت نتانیاهو با برجسته ساختن تهدید ایران اشتباه بزرگی مرتکب شده است.
به گفته رهبر حزب کارگر، اسرائیل باید با هماهنگی کامل با آمریکا به موضوع ایران بپردازد.

XS
SM
MD
LG