لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

انتخابات اسرائیل| «لیکود» و «آبی-سفید» نتوانستند اکثریت کرسی‌های پارلمان را کسب کنند


دور روز پس از شروع انتخابات بی سابقه و تکراری اسرائیل، حزب «لیکود» و ائتلاف « آبی-سفید» به عنوان احزاب سیاسی اصلی این کشور هیچ کدام نتوانستند ۶۱ کرسی لازم از ۱۲۰ کرسی پارلمان را کسب کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، شمارش آرای انتخابات اسرائیل روز پنجشنبه ۲۸ شهریور تقریبا پایان یافته که بر اساس آن حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» ۳۱ کرسی و گروه آبی-سفید به رهبری «بنی گانتز» ۳۳ کرسی پارلمان اسرائیل را به دست آوردند.

با این نتایج هیچ کدام از دو حزب سیاسی اصلی اسرائیل نتوانستند اکثریت کرسی‌ها برای تشکیل دولت را بدست آورند. رهبران این احزاب باید با رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، گفت و گو کنند و او است که تعیین می کند چه کسی فرمان تشکیل دولت ائتلافی را دریافت خواهد کرد.

بنابر این گزارش نتانیاهو روز پنجشنبه ۲۸ شهریور از رقیب اصلی خود بنی گانتز برای تشکیل دولت ائتلافی دعوت کرده است.

نتانیاهو همچنین گفت که در طول مبارزات انتخاباتی برای تشکیل یک دولت جناح راست تلاش کرده است اما نتایج انتخابات نشان می دهد که چنین امکانی وجود ندارد بنابراین چاره‌ای جزء تشکیل دولت ائتلافی نیست.

انتخابات پارلمانی اسرائیل هر چهار سال یک بار برگزار می شود و در آن حدود مجموع ۴۰ حزب با هم رقابت می کنند و حزب دارای اکثریت مطلق یا ائتلافی از احزاب، نخست وزیر را معرفی می کند.

در انتخابات گذشته که در ابتدای بهار امسال برگزار شد، حزب لیکود و حزب رقیب آن، ائتلاف آبی-سفید، هر کدام توانستند ۳۵ کرسی در کنست یا پارلمان ۱۲۰ عضوی بدست بیاورند. اما لیکود با دیگر احزاب، ائتلاف کرد و مجموعا آنها ۶۵ کرسی را در اختیار گرفتند.

با این حال، آقای نتانیاهو که بار دیگر به عنوان نخست وزیر انتخاب شده بود تا اوایل خرداد ماه نتوانست دولت ائتلافی خود را تشکیل دهد و از این رو، پارلمان این کشور رای به انتخابات دوباره داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG