لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۳

تشکیل دولت جدید اسرائیل، چالشی جدی برای نتانیاهو


خبرگزاری فرانسه می گوید درست سه هفته پیش از انتخابات اسرائیل، حمایت از فهرست انتخاباتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور، روز به روز کمتر می شود.

گرچه بنیامین نتانیاهو به احتمال قوی می تواند روی انتخاب شدن خود بعنوان نخست وزیر حساب کند، اما عدم حمایت از فهرست انتخاباتی وی می تواند تشکیل دولت جدید اسرائیل را با چالش همراه کند.

نخست وزیر اسرائیل فهرست مشترکی را برای ائتلاف با دو حزب لیکود و اولترا ناسیونالیست بیتونا منتشرکرده ، احزابی که براساس نظر سنجی ها از محبوبیت برخوردارند.

اما این فهرست که در ماه اکتبر گذشته منتشر شد، اکنون به نظر می رسد حمایت بسیاری را از دست داده است. چنین چالشی برای آقای نتانیاهو به این معنی است که وی برای تشکیل دولت آینده اسرائیل از مانور سیاسی کمتری برخوردار خواهد بود.

بر اساس نظر سنجی روزنامه هاآرتص که روز چهارشنبه منتشر شد، انتظار می رود فهرست لیکود- بیتونا، ۳۴ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را بدست آورد، که یک کرسی کمتر از نظر سنجی در هفته آخر ماه دسامبر و ۹ کرسی کمتر از آن چیزی که در ابتدای انتشار فهرست پیش بینی شده بود است.

در ماه اکتبر این دو حزب انتظار داشتند دست کم ۳ ۴کرسی را در اختیار داشته باشند، که این تعداد کرسی برای احراز اکثریت در پارلمان اسرائیل کافی بود.

اما در حال حاضر چنین رویدادی بعید به نظر می رسد، زیرا نظر سنجیها حاکی از این است که حزب «وطن کلیمی» تحت رهبری نفتال بنت فردی با جاذبه های شخصیتی، دست کم 14 کرسی را از آن خود کند، حزبی که در حال حاضر فقط سه کرسی در اختیار دارد.

مفسران سیاسی اسرائیل، فهرست لیکود- بیتونا را قربانی تشخیصها و پیش بینی های نادرست یکی از مشاوران بنیامین نتانیاهو می دانند.

برغم ناپدید و یا کمرنگ شدن تدریجی اقبال لیکود- بیتونا، هنوز انتظار میرود که بلوک راستگرا ۶۷ کرسی را در انتخابات این ماه بدست آورد. اما با موفقیت دور از انتظار «وطن کلیمی»، نتانیاهو باید اجبارا به دادن امتیازهایی (واگذاری چند پست در کابینه) تن دهد.
XS
SM
MD
LG