لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۴

نتانياهو: لغو قرارداد گاز طبيعی از سوی مصر جنبه سياسی نداشت


نتانياهو: لغو قرارداد گاز طبيعی از سوی مصر جنبه سياسی نداشت
نتانياهو: لغو قرارداد گاز طبيعی از سوی مصر جنبه سياسی نداشت

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، روز دوشنبه در واکنش به لغو قرارداد گاز طبيعی از طرف مصر و برای اجتناب از بروز يک بحران ديپلماتيک در منطقه گفت: اين حرکت صرفاً به خاطر يک اختلاف تجاری صورت گرفته است.

سخنان بنيامين نتانياهو در مورد لغو قرارداد صدور گاز طبيعی مصر با واکنش وزرای کابينه اسراييل کاملاً تفاوت داشت. آنها روز دوشنبه بدون درنگ به مصری ها هشدار دادند که اين کار مناسبات شکننده دو کشور را متزلزل تر خواهد کرد.

نخست وزير اسراييل روز دوشنبه در مورد اين اقدام گفت، اين فقط يک اختلاف تجاری بين يک شرکت خصوصی اسراييلی و يک شرکت مصری است. وی مدعی شد که مقامهای اسراييلی در تماس مرتب با مصريها هستند و اين مسئله به هيچ وجه جنبه سياسی ندارد.

اسراييل و مصر در سال ۱۹۷۹ پيمان تاريخی صلح را در شرايطی امضا کردند که اصولاً داشتن مناسبات گرم و دوستانه برای هيچيک از دو کشور به اندازه وجود امنيت در مرزهای آنها اهميت نداشته است.

و اين پيمان صلح تا کنون با صدور انرژی مصر به اسراييل و ساير مناسبات بازرگانی محفوظ مانده است.

از زمان سرنگونی حسنی مبارک، از سال گذشته تا کنون هر روز به نگرانی اسراييل در زمينه مناسباتش با حاکمان جديد مصر افزوده شده است. اين نگرانی بويژه از زمان حملات پی در پی شبه نظاميان اسلام گرا به خطوط لوله گاز، اختلال جريان انتقال گاز به اسراييل و پيروزی احزاب اسلام گرا در انتخابات پارلمانی مصر، تقويت شد.

به موجب قرارداد گاز طبيعی که در سال ۲۰۰۵ ميان دو کشور به امضا رسيده است، مصر موظف است به مدت ۲۰ سال گاز طبيعی اسراييل را تأمين کند. اين موافقتنامه از زمان قيام مصر به نماد تنشهای دو کشور تبديل شده است. بسياری از مصريها آن را نماد مناسبات نزديک مبارک با اسراييل و نمونه بارز منافع مالی ای می دانند که از قبل اين گونه قراردادها نصيب دستياران مبارک می شده است.

XS
SM
MD
LG