لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

اسراییل می گوید اتهامات سازمان ملل متحد را«غیر قانونی» خواهد ساخت


نخست وزیر بريتانيا و رییس جمهوری فرانسه به نتانیاهو توصیه کرده اند، اسراییل تحقیقات «مستقل و شفافی» درباره اتهام جنایات جنگی انجام دهد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، قول داده است برای بی اعتبار ساختن اتهامات سازمان ملل متحد مبنی بر این که اسراییل در نوار غزه مرتکب جنایات جنگی شده است، به یک نبرد طولانی قانونی و دیپلماتیک دست بزند.

نتانیاهو روز شنبه گفت اسراییل «کسانی را که سعی دارند حقانیت ما را بگیرند غیر قانونی» خواهد کرد. او گفت اسراییل حقوقش را برای دفاع از خود در برابر تروریست تشریح خواهد کرد.

رهبر اسراییل پس از آن سخن می گفت که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه گزارشی را تأیید کرد که اسراییل و ستیزه گران فلسطینی را به ارتکاب جنایات جنگی در مناقشه غزه، نزدیک به یک سال پیش، متهم می کند. از آن هنگام، اسراییل با فشار بین المللی فزاینده روبرو بوده است.

گوردون براون، نخست وزیر بريتانيا، و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، در نامه ای به نتانیاهو توصیه کرده اند، اسراییل تحقیقات «مستقل و شفافی» درباره اتهام جنایات جنگی انجام دهد.

گزارش سازمان ملل متحد نیز به اسراییل و فلسطینیان توصیه می کند ظرف شش ماه به شورای امنیت ثابت کنند که درباره اتهامات تحقیق می کنند و در غیر این صورت، موضوع به دادگاه بین المللی در لاهه ارجاع خواهد شد.

XS
SM
MD
LG