لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

پیشرفت لایحه جنجالی در اسرائیل برای قانونی کردن شهرک یهودی نشین


طرحی که سکونت شهروندان یهودی در کرانه باختری رود اردن را قانونی می کند در اسرائیل شاهد پیشرفت بود. روز یکشنبه، کمیته وزیران اسرائیل لایحه ای جنجال برانگیز را تصویب کرد که اجازه می دهد سکونت‌های غیرمجاز صورت گرفته شهروندان یهودی در اراضی خصوصی فلسطینی‌ها قانونی شود.

این لایحه اکنون باید در پارلمان اسرائیل نیز تصویب شود و سپس پیش از آنکه به قانون تبدیل شود، دیوان عالی اسرائیل آن را رسما تایید کند.

پیشتر دیوان عالی اسرائیل رای داده بود که شهرک نشینان یهودی باید از شهرک غیرقانونی آمونا، منطقه ای که اسرائیل آن را در کرانه باختری اشغال کرده، تا پایان سال خارج شوند. بر اساس گزارش‌ها رای وزیران به قانونی شدن سکونت شهرک نشینان تلاشی برای جلوگیری از اخراج آنها از این شهرک است.

آمونا، نزدیک شهر رام الله در کرانه باختری است و حدود ۴۰ خانواده اسرائیلی ساکن آن هستند. این شهرک در زمین های خصوصی که مالک آنها فلسطینی هستند، ساخته شده است. فلسطینی‌ها از دادگاه اسرائیل خواسته بودند که این شهرک برچیده شود.

جامعه بین المللی تمامی شهرک‌های اسرائیل در منطقه شرق اروشلیم را که اسرائیل ضمیمه خود کرده و همچنین مناطق اشغالی کرانه باختری را غیرقانونی می داند؛ چه آنکه دولت اسرائیل به آنها مجوز داده باشد چه نداده باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG