لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

نتانیاهو درباره حضور نظامی ایران در سوریه به اسد هشدار داد


نگرانی اسرائیل از حضور نیروهای جمهوری اسلامی ایران در مرز اسرائیل و سوریه، موضوع مورد بحث در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل بود.

نخست وزير اسرائيل روز یکشنبه ۲۶ فروردین در جلسه اين هفته کابينه دولتش گفت که عمليات نظامی مشترک آمريکا، بريتانيا و فرانسه عليه زرادخانه‌های شيميايی سوريه نشان می‌دهد تحمل استفاده از سلاح‌های غيرمتعارف در جنگ وجود ندارد.

بنيامين نتانياهو در اين جلسه بار ديگر به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در مورد گسترش حضور نظامی ايران در سوريه، در امتداد مرز با اسرائيل، هشدار داد.

او گفت: «ديروز ضمن صحبت با ترزا می، نخست وزير بريتانيا در مورد پيام مهم اين حمله گفتم که همه چیز نشان می‌دهد که استفاده از تسليحات غيرمتعارف تحمل نمی‌شود. گفتم اين تحمل ناپذیری بايد در مورد قابليت‌های اتمی ایران، کشورهای حامی تروريسم و سازمان های تروريستی هم صدق کند.»

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد: «در این گفت و گو تکرار کردم که عامل بی‌ثباتی در خاورميانه ايران است و پرزيدنت اسد بايد بداند اگر به ايران اجازه دهد که حضور نظامی خود را در سوريه افزايش دهد، هم سوريه و خودش را به خطر می‌اندازد و هم خاورميانه را بی‌ثبات می‌کند.»

وزير امور راهبردی اسرائيل، هم در تأييد هشدار آقای نتانياهو در مورد ايران گفت که اسرائيل حضور ايران در سوريه را تحمل نخواهد کرد.

او گفت ما هم مشکلات خودمان را داريم، نمی‌توانيم اجازه دهيم ايران در مرز شمالی ما در سوریه يک پايگاه نظامی بسازد و اين مسئله به مراتب فراتر از مسئله تسليحات شيميايی است.

آقای نتانياهو در اين جلسه همچنین سیاست‌های پرزیدنت ترامپ برای استقرار صلح در خاورمیانه و مقابله با تهدیدهای جاری را ستود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG