لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

نتانیاهو و رئیس جمهوری منتخب برزیل بر تحکیم روابط دو کشور تاکید کردند


رئیس جمهوری منتخب برزیل و نخست وزیر اسرائیل که در برزیل به سر می‌برد، ضمن حضور در کنیسه‌ای در ریو دو ژانیرو، بر تحکیم و تقویت روابط بین دو کشور تاکید کردند.

در این دیدار که روز جمعه ۷ دی صورت گرفت، رهبران دو کشور اظهار امیدواری کردند که در آینده به نحوی «دوستانه‌تر و هماهنگ‌تر» رفتار کنند.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری منتخب برزیل در این دیدار گفت: «برزیل به کشورهای خوب نزدیک می‌شود و در پی شراکت و توافق با آنها است؛ اما با اسرائیل، ما از این هم جلوتر خواهیم رفت. ما بیشتر از شریک خواهیم بود. برادر خواهیم بود.»

سفر بنیامین نتانیاهو به برزیل، که اولین دیدار یک نخست وزیر اسرائیل از آن کشور است، در پی توئیتی انجام می‌شود که دو ماه قبل آقای بولسونارو در آن از تصمیم خود برای انتقال سفارت برزیل به اورشلیم خبر داده بود.

بنیامین نتانیاهو نیز گفت: «ما حالا دوستی داریم که فرهنگ ما و چالش‌های بزرگ و تاریخی را که برای ساختن آینده با آن مواجهیم درک می‌کند. از این رو، در این لحظه در جریان این دیدار، که اولین دیدار یک نخست وزیر اسرائیل از برزیل است، من افتخار دارم اعلام کنم که ما به زودی ژائیر بولسونارو، دوست اسرائیل را در اورشلیم ملاقات خواهیم کرد.»

آقای بولسونارو اواخر ماه گذشته میلادی درباره تصمیمش برای انتقال سفارت برزیل از تل آویو به اورشلیم با جان بولتون، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، صحبت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای بولسونارو برای انتقال سفارت به اورشلیم تحت فشار داخلی قرار دارد، اما به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا واشنگتن انتظار دارد وی در نهایت تصمیم خود را عملی کند.

نخست وزیر اسرائیل پیش از رفتن به کنیسه با رئیس جمهوری منتخب برزیل، در منزل شخصی او در ریو دو ژانیرو، ملاقات کرد.

سفارت اسرائیل در برزیل اعلام کرد که آقای نتانیاهو تا روز سه شنبه، اول ژانویه، در ریو دو ژانیرو خواهد ماند و سپس برای حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آقای بولسونارو به برازیلیا سفر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG