لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

رد یک رمان عشقی یهودی-عرب در نظام آموزشی اسرائیل


مراسم جنجال برانگیز ازدواج یک مرد مسلمان به نام محمود منصور و یک زن یهودی‌زاده تازه‌مسلمان به نام مورل ملکا در جنوب تل آویو - مرداد ۱۳۹۳
مراسم جنجال برانگیز ازدواج یک مرد مسلمان به نام محمود منصور و یک زن یهودی‌زاده تازه‌مسلمان به نام مورل ملکا در جنوب تل آویو - مرداد ۱۳۹۳

مقام‌های اسرائیلی پیشنهاد اضافه کردن کتاب در باره عشق یک زن یهودی و یک مرد فلسطینی به فهرست کتاب‌های پیشنهادی برای خواندن در دوره دبیرستان‌ را، از بیم تشویق جوانان یهودی به ازدواج با غیریهودیان رد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزرای آسوشیتدپرس از اورشلیم، وزارت آموزش و پرورش اسرائیل رسما اعلام کرده است که پیشنهاد درج این رمان در فهرست کتاب‌های پیشنهادی به دانش‌ آموزان دبیرستانی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت رد شد.

رمان "پرچین"، که عنوان نسخه انگلیسی آن "زندگی لب مرز" است، اثر دوریت رابینیان سال گذشته منتشر شد و آموزگاران اسرائیلی اخیرا پیشنهاد اضافه کردن این کتاب به فهرست کتاب‌های پیشنهادی برای مطالعه دانش آموزان را مطرح کرده بودند.

خبر تصمیم دولت اسرائیل در رد این پیشنهاد که برای نخستین بار در روزنامه هاآرتص منتشر شد، جنجالی در اسرائیل به راه انداخته است و منتقدان، دولت را به سانسور متهم کرده‌اند.

تابستان سال گذشته، ازدواج یک مرد مسلمان و یک زن یهودی‌زاده تازه‌مسلمان در اسرائیلی موجب برپایی تظاهرات اعتراضی گروهی از یهودیان افراطی در حومه تل آویو شد.

خانم دوریت رابینیان، ایرانی تبار است که پیش از این کتابی با عنوان "عروس ایرانی" منتشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG