لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

کناره‌گیری وزیر دفاع اسرائیل از صحنه سیاست


اهود باراک وزير دفاع اسرائيل روز دوشنبه، ۲۶ نوامبر، با تشکيل يک کنفرانس خبری اعلام کرد که تا سه ماه دیگر از سمت خود در وزارت دفاع و همچنین صحنه سياست اسرائيل کناره گیری خواهد کرد.

آقای باراک، ۷۱ ساله، بلافاصله اعلام کرد که آخرين روز کار وی در وزارت دفاع، سه ماه ديگر و زمانی خواهد بود که دولت بعدی، پس از انتخابات دو ماه ديگر، تشکيل شده باشد.

اقدام اهود باراک در کناره گيری از وزارت دفاع و صحنه سياست کشور، بسيار ناگهانی بود و شگفتی محافل سياسی اين کشور را در پی آورد و رسانه های اين کشور آن را «يک درام بزرگ» نام نهادند.

برخلاف ارزيابی های زيادی که در ساعات پيش از اين کناره گيری در رسانه های اسرائيل مطرح شده بود، اهود باراک در اين نشست خبری اعلام کرد که در صدد تلاش برای حفظ جايگاه سياسی خود در آستانه انتخابات پارلمانی پيش روی کشور برنخواهد آمد و کناره گيری کلی از صحنه سياست را ترجيح می دهد.

اهود باراک در هفت سال و نيم گذشته وزير دفاع در دو دولت اهود اولمرت و بنيامين نتانياهو بود.

رسانه های اسرائيل دوشنبه خبر داده بودند که نخست وزير اين کشور از آقای باراک خواسته بود که اگر بخواهد به احزابی بپيوندد که اکنون در جناح اپوزيسيون هستند، خوب است که از مقام وزارت دفاع کناره گيری کند.

در حالی که انتخابات اسرائيل روز سوم بهمن برگزار می شود، تازه ترين نظرسنجی ها که روز پنجشنبه گذشته از افکار عمومی اسرائيل به عمل آمده بود، نشان می داد که اهود باراک از لرزان ترين وضعيت در ميان سياستمداران کارکشته و جديد برخوردار است.

اهود باراک که يک دوره نيز نخست وزير کشورش بود، اندک زمانی پس از چهل سال خدمت در ارتش، با ورود به عرصه سياسی، رهبری حزب قديمی و ديرپای کارگر را بر عهده گرفت.

«گزارش از راديو فردا»
XS
SM
MD
LG