لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

با بالا گرفتن تنش با ایران، مقام های آذربایجان و اسرائیل ملاقات می کنند


هاآرتض در گزارشی نوشت: هفته گذشته، همه چشم ها متوجه افتتاح سفارت جدید آمریکا در اورشلیم و افزایش شمار کشته شدگان در غزه بود. بلافاصله کشورهای مسلمان به رهبری ترکیه اسرائیل را محکوم کردند. اما همزمان دور از توجه رسانه ها، اسرائیل در روابط خود با یک کشور دوست مسلمان در همسایگی ترکیه و ایران به نقطه جدیدی رسید: این کشور جمهوری آذربایجان است.

در ۱۴ ماه مه مقام های ارشد آذربایجان برای شرکت در نخستین کمیته اقتصادی بین دولتی که هدف از آن تحکیم تماس ها و ترویج روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور است به اسرائیل رفتند. وزیر مالیات آذربایجان و معاون او سه روز در اسرائیل ماندند.

روابط اسرائیل و آذربایجان که در آغاز دهه ۹۰ میلادی استقلال خود را به دست آورد، از اهمیتی استراتژیک برخوردار است. آذربایجان از تامین کنندگان عمده انرژی اسرائیل و همچنین خریدار عمده تسلیحات اسرائیلی است. باکو از طریق ترکیه به اسرائیل نفت و گاز می فرستد.

سال ۲۰۱۶، وقتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به باکو رفته بود الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، اعلام کرد کشورش حدود ۴ میلیارد دلار و ۸۵۰ میلیون دلار تسلیحات از اسرائیل خریداری کرده است. بیشتر آن قراردادها اجرا شده است.

رسانه های آذربایجان از موافقت اسرائیل با فروش سیستم دفاع موشکی «گنبد آهنین» به باکو خبر داده اند. بنا بر دیگر گزارش ها، اسرائیل سیستم های رادار و پهپاد به آذربایجان می فروشد و از آن کشور برای گردآوری اطلاعات از ایران استفاده می کند.

روزنامه کویتی الجریده اخیرا به نقل از منابع اسرائیلی گزارش داده بود که موساد اسناد هسته‌ای ایران را با کامیون به آذربایجان و سپس به اسرائیل منتقل کرده بود.

نشریه فارین پالیسی در ماه مارس ۲۰۱۲ گزارش داده بود که اسرائیل آن زمان در این اندیشه بود که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران، از حریم هوایی آذربایجان استفاده کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG