لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

اسرائيل چهار فلسطینی مظنون به تیراندازی مرگبار به دانشجویان یهودی را دستگیر کرد


کودکان یهودی ارتدوکس در اسرائيل - آرشیو
کودکان یهودی ارتدوکس در اسرائيل - آرشیو

ارتش اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای آن چهار فلسطینی را که گمان می رود در یک تیراندازی مرگبار در کرانه باختری اشغالی شرکت داشته‌اند، دستگیر کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، روز پنج‌شنبه دست‌کم یک مرد مسلح فلسطینی به سمت یک خودروی مملو از دانشجویان مدرسه دینی یهودی در کنار یک شهرک یهودی به نام حومش در کرانه باختری تیراندازی کرد. در آن حمله یک جوان ۲۵ ساله به نام یهودا دیمنتمن کشته شد و دو تن دیگر زخمی شدند.

دولت اسرائيل شهرک‌نشینی در حومش را غیرقانونی می‌داند.

ارتش اسرائيل روز یکشنبه ۲۸ آذر گفت که این مظنونان فلسطینی را در روستای سيله الحارثیه در شمال کرانه باختری و در نزدیکی جنین دستگیر کرد.

آنها «برای تحقیقات بیشتر به نیروهای امنیتی منتقل شدند و اسلحه فرد مظنون به انجام تیراندازی توقیف شد

مقامات اسرائیل فورا هویت مظنونان را اعلام نکردند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، دستگیر این افراد را به نیروهای امنیتی تبریک گفت و اعلام کرد: «هر تروریستی باید بداند که کشور اسرائیل با او تسویه حساب خواهد کرد

این تحولات پس از هفته‌ها خشونت‌های شدید میان اسرائیل و فلسطینی‌ها رخ می‌دهد. به نوشته آسوشیتدپرس، اوایل ماه جاری میلادی نیز یک مهاجم فلسطینی یک یهودی ارتدوکس را در خارج از شهر قدیمی اورشلیم با چاقو زخمی کرد. و حدود یک هفته قبل از آن نیز یک شبه نظامی حماس در شهر قدیمی طی یک تیراندازی یک مرد اسرائیلی را کشت.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که همزمان خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینی‌ها، به ویژه در شمال کرانه باختری، افزایش یافته است.

اسرائیل شرق اورشلیم و کرانه باختری رود اردن را در جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ به تصرف خود درآورد و این مناطق اکنون محل زندگی بیش از ۷۰۰هزار شهرک نشین اسرائیلی شده است. بیشتر اعضای جامعه بین المللی شهرک‌سازی‌های اسرائیل را مانعی غیرقانونی برای صلح در آن منطقه می‌دانند.

فلسطینی‌ها به دنبال آن هستند که شرق اورشلیم و کرانه باختری به عنوان بخشی از یک کشور مستقل آینده فلسطینی باشد.

XS
SM
MD
LG