لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

کشف گورستانی در اسرائیل و نقض باورهای پیشین در مورد فلسطینیان


عکس تزئینی
عکس تزئینی

باستان شناسان در شهر اشکلون اسرائیل گورستان سه هزار ساله ای را کشف کرده اند که گمان می رود اجساد دفن شده در آن، فلسطینی هایی بوده اند که از آنها در انجیل یاد شده است.

به گفته باستان شناسان، این کشف به دانسته های اندکی که پیش از این در مورد این مردمان وجود داشت، خواهد افزود.

زندگی مردم فلسطینی در قرنهای پیش از میلاد مسیح، رشد و شکوفایی داشت، اما چگونگی زندگی کردن و یا اصل و ریشه آنها تاکنون ناشناخته بوده و گورستان کشف شده برای محققان در این زمینه، درهای تازه ای را گشوده است.

حدود ۱۵۰ جسد که بسیاری از آنها در گورهای کوچک ۳ متری دفن شده اند و در کنارشان اشیا و لوازم پیشرفته تر از آنچه انتظار می رفت یافت شده، نشانگر شیوه زندگی پیچیده تر از آنی است که تاکنون تصور می رفت.

در این گورستان همچنین ظروفی پیدا شده که حاوی خاکستر اجساد است؛ چیزی که به گفته باستان شناسان، در آن زمان غیرمعمول و بسیار پرخرج بود. قرار است دی.ان.ای (DNA) که از اسکلت های به جای مانده گرفته شده، به زودی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

لارنس استیجر که سرپرستی این تحقیق را بر عهده دارد می گوید، "زندگی شهری در این منطقه بسیار پیشرفته تر و جهانی تر از آنچه تصور می رفت بوده است. آنها جواهرات و اسلحه و دیگر لوازم ارزشمندی داشتند که با خود به گور می بردند؛ به عنوان هدیه به خدایان آن دنیا. این مردم فرهنگ روستایی نداشتند."

قرار است یافته های این تحقیق از سوی موزه نژاد سامی دانشگاه هاروارد منتشر شود.

XS
SM
MD
LG